Nga Adrian Kamenica tek Blendi Salaj, cilët pritet të jenë anëtarët e rinj të INSTAT-it

Nga Adrian Kamenica tek Blendi Salaj, cilët pritet të jenë anëtarët e rinj të INSTAT-it

Instituti i Statistikave

Gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë, janë miratuar edhe pesë emrat që do t’i propozohen Kvuendit pë bordin e Këshillit të Statistikave (INSTAT).

Konkretisht janë propozuar emrat e Adrian Kamenicës, i cili u shkarkua muaj më parë nga posti i Sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes, Elora Kokalari, e cila është këshilltare e kryeministrit Edi Rama, pedagogia e fakultetit ekonomik Kozeta Sevrasni, e cila në zgjedhjet e fundit garoi për rekotore të Universitetit të Tiranës, pedagogu i Universitetit Bujqësor Edvin Zhllima, gjithashtu edhe gazetari Blendi Salaj.

Propozimi i bërë nga qeveria:

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të nenit 22, të ligjit nr.17/2018, “Për statistikat zyrtare”, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i Ministrave, VENDOSI:

Propozimin Kuvendit për emërimin e disa anëtarëve të Këshillit të Statistikave, si më poshtë vijon:

a) Z. Adrian Kamenica, përfaqësuese e përdoruesve kryesorë të statistikave zyrtare;

b) Znj. Elora Kokalari, përfaqësuese e përdoruesve kryesorë të statistikave zyrtare;

c) Znj. Kozeta Sevrani, përfaqësuese e botës akademike;

ç) Z. Edvin Zhllima, përfaqësues i shoqërisë civile;

d) Z. Blendi Salaj, përfaqësues i medias.

Vendimi i firmosur nga kryeministri, Edi Rama hyn në fuqi ditën e sotme.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Rrjeti shpërthen në kritika kundër Macron: Flet për pensionet dhe mban orë 80 mijë euro! Presidenti e heq nga dora gjatë intervistës

Rrjeti shpërthen në kritika kundër Macron: Flet për pensionet dhe mban orë 80 mijë euro! Presidenti e heq nga dora gjatë intervistës