Nga ëngjëll në djall, Ibra 'tradhton' Milanin! Inter-i fiton me përmbysje dhe e eliminon nga Kupa

Derbi i Madoninës mes Interit dhe Milanit, i vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë ka prodhuar jo pak emocione, por në fund ishin zikaltërit e Conte-s ata që kaluan më tej falë përmbysjes me rezultatin 2-1.

Në San Siro ndeshja do të niste vrullshëm, por do të zhbllokohej vetëm në minutën e 31 nga Ibrahimovic, i cili ishte protagonist absolut i kësaj sfide. Deri në fundin e pjesës së parë Inter do të mundohej në të gjithë mënyrat për të barazuar, por në këtë hark kohor për t’u veçuar ishte sherri Ibra-Lukaku.

Të dy futbollistët, sidomos numri 9 i Interit, u panë tejet të acaruar, ndërsa u ndëshkuan me të verdhë. Kjo më shtrejtë do i kushtonte suedezit të Milanit, që në minutën e 58 la ekipin me një lojtar më pak pasi u ndëshkua me të kuq. Të gjendur nën presion, futbollistët e ‘djallit’ do të shkaktonin penallti, e cila u kthye në gol nga Lukaku në minutën e 71.

Për të shkuar deri te goli i përmbysjes vlen për evidentuar edhe dëmtimi i arbitrit Paolo Valeri, i cili u zvëndësua nga i katërti.

Ndërkohë protagonisti i kualifikimit të Interit në gjysmëfinale do të ishte Eriksen, që në minutën e 97 realizoi një perlë nga goditja e dënimit. Për danezin që hyri si zëvendësues në minutat e fundit ky ishte edhe një çlirim. Tani Interi në gjysmëfinale, që është faza e vetme me sistem vajtje ardhje, do të përballet me fituesin e çiftit Juventus-Spal. Sakaq në ndeshjen e parë zikaltërve do t’u mungojnë dy futbollistë si Lukaku dhe Hakimi për shkak kartonash.