Ngjarjet kriminale me viktima 4 të rinj, Kurbini në protestë! Aktivistë dhe qytetarë marshuan në rrugët e qytetit te Laçit, duke kërkuar siguri

Ngjarjet e fundit kriminale me viktima 4 të rinj nga Kurbini dhe plagosjen e një tjetri, kanë nxitur reagimin e Shoqërisë Civile në këtë zonë. Aktivistët të mbështetur dhe nga qytetarë u mblodhën para prokurorisë dhe gjykatës e më pankarta dhe thirrje për më shumë siguri, marshuan në rrugët e qytetit të Laçit.

Protestuesit shprehën indinjatën e tyre ndaj institucioneve që sipas tyre janë bërë palë me krimin dhe nuk garantojnë siguri për qytetaret.

‘Jemi mbledhur për të shprehur indinjatën tonë ndaj këtyre institucioneve që heshtin. Vetëm brenda një jave disa familje në Kurbin varrosën djemtë e tyre.’- tha Elsa Sula aktiviste.

‘4 nëna varrosën djemtë e tyre, të cilat më shpejt i gjeti hasmi se shteti i tyre.’- tha Emarilda Leti aktiviste.

‘Ne po kërkojmë që punonjësit që marrin rrogat me taksat tona të mos bashkëpunojnë me krimin. Të mos i japin atij krimi, atë frymë që ti duket vetja i fortë,’ tha Elton Laska avokat.

Marshimi i aktivisteve dhe qytetareve zgjati për rreth 1 ore, ndërsa u përmbyll përball Komisariatit të Policisë Kurbin.

Në vetëm brenda pak ditë 4 të rinj të qarkut të Lezhës, u vranë nga dy atentate mafioze, të cilat janë ende pa autor. Atentati i parë me tre viktima ndodhi mesditën e 17 korrikut në mbikalimin e Fushë-Krujës, ku mbetën të vdekur Brilant Martinaj, Diklen Vata dhe Besmir Hoxha. Ndërsa 6 ditë më vonë, u ekzekutua po në mënyrë mafioze Klisman Preçi, 28-vjeç, ndërsa mbeti i plagosur Ylli Brahimi.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • spiro bellkameni: 30/07/2022 17:15

  veten vrafshi cecene...

  Përgjigju
  • spiro 2: 31/07/2022 16:13

   ropt ne pidh grek bythqire

 • Shkodrane: 30/07/2022 14:16

  Kjo protestë me siguri ka prapavijë politike, si protesta për policët e arrestuar në Shkodër! Kanë ndodhur vrasje 2-3-4-she në Laç, bile ka qenë ai Menga që vrau 1 e plagosi 8 sepse ju bllokua automatiku dhe nuk protestoi njeri, tashti gjejnë e protestojnë për Martinajt!! Bravo PD! Ke lindur nga vdekjet më 2 prill dhe nga vdekja do të vdesësh, me kryetarin tuaj....

  Përgjigju
 • Beni: 30/07/2022 13:16

  Nuk ka siguri per persona qe bejne krime ne asnje vend te botes

  Përgjigju
 • Lui: 30/07/2022 12:46

  Ju kërkoni siguri nga kush? Nga shteti që ju nuk e respektoni? Nëse doni vërtetë siguri nga shteti, atëherë shteti fillon nga vetja. Ju nuk duhet të mbështesni djemtë tuaj që merren me aktivitete të jashtëligjshme. Me kaq gjysma e punës është bërë. Pjesa tjetër i takon shtetit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Numri i viktimave për ndërtimin e stadiumeve, organizatorët pranojnë për herë të parë se ishin më shumë se 400

KATAR 2022/ Numri i viktimave për ndërtimin e stadiumeve, organizatorët pranojnë për herë të parë se ishin më shumë se 400