Nis ndërhyrja e vështirë për të shpëtuar Urën e Zogut, më tej duhet restauruar e gjitha!

Pas shumë viteve thirrjesh, protestash e peticionesh, ka nisur ndërhyrja për shpëtimin e Urës së Zogut mbi Lumin Mat. Punëtorë dhe mjete kanë zbarkuar prej ditësh në terren, për zbatimin e projektit emergjent të qeverisë shqiptare me vlerë rreth 46 milion lekë.

Fillimisht po punohet për ngritjen e këmbës së urës e cila është fundosur mbi 2.5 metra në lumë, e më pas do të vijohet me përforcimin e saj. Ndërhyrja konsiderohet si mjaft e vështirë dhe delikate, për shkak të dëmtimeve të shumta që ka pësuar ky monument kulture i kategorisë së parë.

“Është investimi më i rëndësishëm i vitit. Kemi të bëjmë me një monument 97-vjeçar, vepër inxhinierike unikale. Është ndërhyrje shpëtimi, shumë delikate. I përgëzoj dy kompanitë zbatuese sepse është jashtëzakonisht e vështirë. Është pak vonë ndërhyrja dhe investimi do ishte i vogël”, tha Paulin Zefi, specialist i Trashëgimisë Kulturore në Lezhë.

Pas ndërhyrjes emergjente kjo urë duhet të restaurohet plotësisht - thotë specialisti i Trashëgimisë Kulturore në Lezhë Paulin Zefi.

“Tre harqe janë mirë, dy harqe janë plasaritur në shumë vende. Harku i 6-të duhet riparë. Pas shpëtimit të urës duhet restauruar në të gjithë gjatësinë e saj”, përfundoi Zefi.  

Ura e Zogut mbi Lumin Mat është ndërtuar në vitin 1927 dhe gëzon statusin e Monumentit të Kulturës së kategorisë së parë. Ajo është e veçantë për shkak të harqeve të saj, ndërsa në kohën e ndërtimit, ka qenë një prej rrugëve kryesore që lidhnin Shqipërinë e Mesme me atë të Veriut. Por nga vërshimi i ujit dhe shfrytëzimi pa kriter i Lumit Mat për inerte, vitet e fundit ky monument pësoi dëmtime të shumta duke rrezikuar shembjen e plotë, çka detyroi qeverinë shqiptare që të miratojë një fond emergjent për shpëtimin e saj, ndërsa për shkak të vështirësive në ndërhyrje nuk ka një afat mbi përfundimin e punimeve.

G.M./I.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Ëndrra e Anglisë quhet Pep Guardiola, lista me trajnerët kandidatë për të zëvendësuar Southgate te 'tre luanët'

Ëndrra e Anglisë quhet Pep Guardiola, lista me trajnerët kandidatë për të zëvendësuar Southgate te 'tre luanët'