'Nishani ishte punonjës karburanti'/ Ish-presidenti: Topi e kishte kthyer presidencën në mensë

Bujar Nishani

Bujar Nishani ka reaguar lidhur me rrëfimin e ish-presidentit Bamir Topi në librin e tij Nocturn. Në rrëfimin e Bamir Topit të publikuar ditën e sotme në Shqiptarja.com thuhet se Bujar Nishani ishte thjesht një punonjës karburanti tek Plepat në Durrës kur Bamir Topi e futi në politikë dhe e takoi për herë të parë me Sali Berishën.

Vetë Nishani thotë se nuk i është dashur kurrë të punojë se pompist por nëse do kishte nevojë do e kishte bërë edhe atë punë. Nishani thotë se në kohën kur hyri në presidencë pas Bamir Topit e gjeti atë të kthyer në një mensë dhe e transformoi në bibliotekë e dhomë për median.

"Nuk kam preferuar kurrë ti kundërpërgjigjem provokimeve dhe sulmeve të ndërsyera të Bamir Topit vetëm për një arsye. 
Duke e njohur mirë atë njeri, që për shkak të kompleksit të thellë të inferioritetit që e karakterizon, është përpjekur gjithë jetën e tij vegjetative të ndërtojë kontraste haluçinante me të tjerët që e mundonin me qënien e tyre.
Nuk i jam kundërpërgjigjur Bamiri kur si i vetmi ish-President keqpërdorej nga Edi Rama për të sulmuar Presidentin në detyrë. 
Jo pse, këtë mision e merrte vetëm ky ndër të gjithë ish Presidentët e vendit por për një arsye fare të thjeshtë. 
Kisha parasysh nivelin që përfaqësonte Edi Rama, imagjino pastaj një bufon që përdorej nga Rama.
Nuk kam reaguar as kur mora detyrën e Presidentit të Republikës dhe u skandalizova kur e gjeta institucionin më të lartë të Shtetit Shqiptar të kthyer në një vend ku kalbeshin mbeturina të hedhura prej vitesh, e ku vendi më i investuar ishte kuzhina e gatimit dhe menca e ngrënies. 
Në fakt nuk mund ta mendoja më parë se si zyra e Kryetarit të Shtetit të kthehej në kuzhinë gatimi e ngrënie. 
Natyrisht që e ktheva urgjentisht atë ambient në një bibliotekë e dhomë për median dhe të gjithë ambientin e Presidencës në një vend dinjitoz për shtetin e qytetarët.
Tashmë Bamiri më paska bërë edhe pompist karburanti !!! 
Të punosh pompist nuk është ndonjë gjë e keqe aspak. 
Kam respektin dhe nderimin tim më të madh për të gjithë ata shqiptarë të ndershëm që bëjnë atë punë. 
Ajo është shumë më e ndershme se sa p.sh. ti ushqesh fëmijët me paratë që ju merr si gjoba gjyqtarëve e prokurorëve. 
Por mua nuk më është dashur të punojë kurrë si pompist. 
Nëse do ta kisha të nevojshme atë punë do ta bejë pa asnjë problem. 
Në fak mua më është dashur të punoj në sektorin privat si administrator në tre bisnese të ndryshme, për disa vite, pasi megjithëse kisha vetëm një vit kur isha kthyer nga studimet pasuniversitare në një prej akademive më prestigjoze në Kaliforni të SHBA, u pushova nga puna në Ministrinë e Mbrojtjes dhe u largova nga Forcat e Armatosura prej ish-enveristëve të Shkollës së Bashkuar që u rikthyen në krye të asaj ministrie dhe Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë në shtatorin e vitit 1997. 
Kjo periudhë më ndihmoi të diplomohesha më pas edhe në Fakultetin Juridik të Universitetit të Tiranës.
Nuk ja vlen ti përgjigjesh gënjeshtrave ordinere të Bamirit që sipas tij më paska futur në PD duke më propozuar për Sekretar i PD për Tiranën. 
Në fakt ky nuk e ka njohur dhe nuk ka ditur kurrë se çfarë bëhej në Partinë Demokratike. Përpara se të zgjidhesha Sekretar i Përgjithshëm për Tiranën e përpara se të drejtoja komisionin që bëri Bamirin deputet, unë isha zgjedhur kryetar i degës 3 për Tiranën. 
Ishte ajo gara ime e parë brenda PD, madje duke fituar edhe përballë kandidatësh që atë kohë ishin personalitete të rëndësishme të PD.
Në fakt nëse ka një kontribut për karrierën e tjetrit në politikë ai është i imi. 
Nëse nuk do të ishin ato sakrifica të mëdha të miat përballë kërcënimeve të pushtetit të kohës dhe kalimi i netëve përgjatë një jave i mbyllur në ambientet e Gjimnazit Çajupi për të ruajtura të paprekura kutitë e votimi, Bamiri nuk do mund të ishte bërë dot deputet me ato (72) vota avantazh që kishte mbi kandidaten socialiste. 
Demokratët e kujtojnë fare mirë betejën e pabarabartë që bëmë deri në Gjykatën Kushtetuese ku fituam përfundimisht mandatin për Bamirin. 
Nëse nuk do të ishte futur në Parlament në vitin 2001, Bamiri do të ishte harruar në politikë e do të gjesdiste sot me vulën e veterinerit në dorë nëpër thertoret e Tiranës. 
Nuk ka vlerë të shpjegosh sot pse u bë Bamiri, President Republike ? 
Bamiri as e ka kuptuar e as e kupton dot as sot. 
Dështimi i zgjedhjes së Presidentit në atë periudhë shpërndante Parlamentin dhe e çonte vendin 3 herë në zgjedhje të reja parlamentare. 
Shqipëria ishte në rrugën e anëtarësimit në NATO dhe përballë përpjekjeve të faktorëve anti NATO për ta stopuar proçesin e anëtarësimeve në Ballkan ne nuk do lejonim këtë skenar. 
Duke qenë Ministër i Brendëshëm në atë kohe dhe informacionit që disponoja për influencat e huaja kam mbajtur vetëm një fjalë në mbledhjen e grupit parlamentar. 
I jam drejtuar drejt Bamirit duke i thënë : “nëse ti i ke votat (84) për tu zgjedhur President neve na ke të gjithëve në rrjesht pas teje, por nëse ti e çon Parlamentin drejt shpërndarjes dhe vendin në zgjedhje të parakohëshme tre herë rradhazi, duhet të marrësh përgjegjësi politike personale” ! 
U tmerrua nga kjo që i thashë, u ngrit në këmbë dhe tha se votat duhet ti gjente Sali Berisha dhe jo ai. 
Ne fakt duheshin një duzinë votash nga socialistët për të kaluar situatën e për këtë duhej kandidat dikush që ishte “as mish e as peshk” që të mos viheshin në pozitë shumë të rëndë ata socialistë që do të votonin kandidatin tonë për President.
Ky ishte Bamiri. 
Kur e kam njohur, fillimisht më vinte keq dhe nuk e kuptoja se përse elita e partisë e përbuzte dhe nuk e afronte. 
Rrinte gjithmonë i vetmuar tek një kioskë përballë selisë së PD. 
Më merrte në telefon dhe fillimisht shkoja ti bëja shoqëri. 
Kur pashë se rrinte aty veç të hante një pjatë me paçe e një tas me pilaf dhe largohej pa paguar, mu pështiros. 
Pronarët e lokalit mund t’ja kishin ofruar “privilegjin” e paçes dhe pilafit falas por unë nuk e “gëlltisja” dot atë sjellje. 
Ndaj nuk ja vlente që unë ti kundërvihesha një njeriu që kishte veç tre karakteristika ; gënjeshtar, burracak dhe qelepirxhi. 
Këto janë në fakt karakteristikat e një individi me kompleksin e fortë të inferioritetit të cilit sot nuk i afrohen as vëllezërit e tij", u shpreh Nishani.

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • Moc mole: 18/05/2019 11:27

  Keta te dy o shoku im Topi dhe Nishani jane ba milionera me taksat tona dhe me korrupsionin ne presidence prandaj eshte humbje kohe te merresh me te dy,nese nuk ja u keni pa vilat gjigande shkoni dhe shikojuani pasuri marramendese ne kete vend te varfer si sheiket arabe.Mos besoni dhe mos ju shkoni mbrapa Rames,Bashes,Monikes e Berishes se ata e kane siguruar pasurine brez pas brezi dhe kane frike vetem zotin jo njerezit

  Përgjigju
 • H.OSMANAJ: 18/05/2019 06:36

  Se kush eshte Bujar Nishani une i kam thene publikisht kur ai ishte sekretar i PD Tirane dhe me vone president i Republikes, duke i kerkuar ballafaqim publik dhe deri ligjor per veprimet e tij anti kushtetuese dhe antinjerzore...Por si bythalec qe eshte nuk ka patur kurajo, duke u fshehur si struci pas kopertures se pa merituar qe i kishin dhene ne ato poste...Ndersa ato qe thote Bamiri ne librin e tij megjithese mund te qendroine, por per mendimin tim ai ka patur hapsira te plota ti thoshte dhe te ndermerrte hapa konkret si President, sidomos per ato ngjarje ku krimi shtetror ne funksion te mbajtjes se pushtetit kishte adrese dhe emer konkret...Pra ai nuk ka luajtur rolin e tij si garant i kushtetutes dhe trendit te sigurise kombetare...Pra eshte bashkefajtor ku historia do e penalizoi njelloj me kriminelet e tjere...Reagimi im ne ket shenim ndaj Bujar Qoses eshte se me e ndershme mijera here eshte vula e veterinerit( qe ju as e keni idene se çfar perfaqeson ajo), se sa ajo vula juaj e ndyre, ku ju firmosnit largomet nga puna te specialisteve dhe punonjesve te administrates shtetrore, duke u hequr buken e gojes dhe neperkembur dinjitetin e tyre...krim per te cilin ju kam siguruar se do ju ndjeki deri ne varr!!

  Përgjigju
 • al ta: 17/05/2019 18:12

  ti je me legeni qe ka shkelur presidencen o kukull e sales.ti je ai qe deshe te ndaloje kendin e lojrave te parku.ti nuk shkoje dot as ne banjo pa te urdheruar ai qe ju shtrengon koqet gjith bandes se shqupit.sa per shkollen ushtarake ate e kolojne edhe mbetesit qe i jepnin noten 5 sa per te kaluar .nuk e njoh bamirin por te pakten me 21 janar ai nuk i krehu bishtin komandantit tuaj....vetem nje gje ke bere mire ti:hoqe mustaqet se ato jan per burra.ti je kurve dhe mustaqet stononin me ftyren tende

  Përgjigju
 • Populli: 17/05/2019 16:14

  Shkrim shum i ulet siç eshte dhe vete prandaj zoti e ka ndershkuar, Bamir Topin jo se kam ndonje simpati per te,por nuk u bo vegel e Sali krimit siç u bone ti byth lepires.

  Përgjigju
 • Sakat Pordha: 17/05/2019 15:27

  O bujar sakat nishan bytha po tani i nxjer kto gjëra po deri dije ku ishe ti ? ? ? Apo mereshe me probleme madhore e në sajen tënde Shqipria u bë baçe me lule o bujari kaçule. Ti njifesh nga gjith shoqëria që je një servil ordiner e qelepirxhi i ndyr. Ty sala të ka pas ZAR e të ka prap o xholi salhe kriminelit. Mos na bo si bur i mir në një koh që je bur MUUUTI .Bamir e ka treguar veten se pordhi salhe kriminelin në 21 janar po mbajti anën e drejtësis o sakat.

  Përgjigju
 • Tutu: 17/05/2019 15:06

  Tamam niveli i nje kapteri prapavije me prejardhje katundar... nivel dificence ne kpergjigje... hiqet dhe si i shkolluar jashte shtetit... ti ke qene petagog Bujar.. por po mos te ishe kokkra komunistit te poshter ste vinte njeri petagog..

  Përgjigju
 • Koli: 17/05/2019 14:42

  Opo leri mllefet dhe e pame dhe meritokracine tende nga punonjes karburanti ne president. Hipokrit dhe i paafte.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bie qeveria tranzitore, po identifikimi biometrik në gjithë vendin! Hajdari detaje nga takimi 9 orësh me ambasadorët