Nisma e Roshit/ Spartak Braho për Report Tv: Provokim

TIRANË- Përfaqësuesit e Ballit Kombëtar kërkojnë të përfshijnë në skemën e dëmshpërblimit të ligjit për ish të dënuarit politikë të regjimit komunist edhe familjarët e viktimave, të pushkatuar pa gjyq, të pushkatuar apo të ekzekutuar me dënim politik, gjatë luftës antifashiste, që nga data e krijimit të Partisë Komuniste. Projektligji është depozituar në Kuvend nga deputeti Artur Roshi, njëherësh kryetar i Partisë Balli Kombëtar Demokratike.

Nisma ligjore e deputetit Roshi parashikon zgjerimin e periudhës së dëmshpërblimit nga 1944 deri me 1991’ që ishte, 1941 deri me 1991".

Por duket se kjo nismë nuk është mirëpritur nga mazhoranca. Deputeti i PS, Spartak Braho, në një reagim për Report Tv e ka quajtur këtë nismë të Artur Roshit një provokim, pasi sipas tij kërkon të dëmshpërblejë ata bashkëpunuan me nazi fashizmin.

“Roshi është një mbeturinë e kolaboracionistëve ballisto-fashiste që provokon me këtë nismë popullin shqiptar. Kjo maxhorancë nuk mund ta votojë këtë projekt, deshirë të z.Roshi që kerkon të dëmshpërblejë të pa shpërblyeshmit e mundur në luften e dytë  botërore që bashkëpunuan me nazi fashizmin”, tha Braho. 

Në relacionin e projektligjit, deputeti Roshi thotë se shkaku u humbjes së jetës gjatë luftës është i njëjtë kundërshtia e komunizmit", ashtu siç edhe ishte edhe pas luftës, gjatë regjimit komunist.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rusia dhe Kina kundërshtojnë Samitin e Demokracisë si pengesë të modernizmit:Produkt i mentalitetit të Luftës së Ftohtë