Një leksion i hidhur nga PD, që vlen dhe për të tjerët

Partia Demokratike ka reaguar si një parti normale gjatë një procesi testimi, i cili u pengua të kthehet në votim, për shkak të ndërhyrjeve nga lart. Por vlen dhe si testim.

Nuk ka rëndësi nëse shumë nga figurat e njohura të PD nuk u skualifikuan për shkak të manovrave të rritjes fiktive të numurit të votuesve në fund të procesit. Ky test lexohet njësoj, edhe pa pasur viktima.

Ajo që bie në sy në këtë test është se figurat kryesore të Partisë Demokratike të promovuara nga Lulzim Basha, janë kontestuar rëndë nga baza e partisë. Vetë anëtarsia e PD është shumë më normale se lidershipi i saj dhe nuk e pranon aktrimin dhe opozitarizmin sipërfaqësor si vlerë.

Të gjitha promovimet aktoreske të Lulzim Bashës, ata që duan të bëjnë si agresivë, që duan të hiqen si të fortë, e të tjerë që duan të futen në garë se kush është papagalli më i mirë, janë ndëshkuar.

Gjithë prurjet e Bashës në Tiranë nga Oriola Pampuri, Tabaku, Zhupa, Duma etj, janë kampione të votave negative. Thjesht ata nuk kanë ngjitur tek njerëzit dhe askush nuk mund t’ua imponojë atyre si vlerë politike.

Eshtë tjetër gjë përse Basha i mban në garë dhe vazhdon t’i shikojë si produkte të tij, por testimi që bëri, ishte një shuplakë së pari për të.

Njësoj janë kontestuar dhe figurat vulgare të mbetura nga koha e Berishës, Xhelal Mziu, Gent Strazimiri, Flamur Noka etj. Këta janë ndëshkuar si fosile, dhe si figura vulgare, që nuk i duhen më askujt.

Përgjegjësi e Bashës është se beson që vlejnë, meqë i ka përdorur Berisha. Në fakt ata vlejnë për t’i përdorur, por nuk vlejnë për të qenë përfaqësues.

Ajo që është e qartë në këtë testim, është se Partia Demokratike ka reaguar negativisht ndaj atyre që njeh dhe nuk ka pranuar ata që nuk pranon opinioni publik.

Për herë të parë Basha dhe të tjerë, duhet të kuptojnë, se opinioni publik ka rëndësi përtej të qenit papagall, apo besnik idiot dhe akoma më keq dëshirës për t’u përdorur si kamikaz politik. Kur këto produkte i nxjerr në treg, askush nuk t’i blen.

Për të kuptuar sa rëndësi ka opinoni publik edhe për demokratët e thjeshtë, merrni shembullin e Kleves Balliut, i cili është e vetmja viktimë e pashpëtueshme e këtij votimi, që përfundoi në testim. Ai mori dy të tretat e votave kundër, edhe pse nga pikpamja politike sipas shkollës së Bashës është politikisht korrekt, madje shembullor.

Ka bërë çdo gjë që i ka kërkuar Basha. Ka bllokuar një vit “Unazën” dhe i ka nxirë jetën kryeqyetit, ka thënë në ekran çdo budallëk që i ka thënë babai në telefon, dhe është i gatshëm të thotë çdo budallallëk që mund ti përpara.

Deri dhe libër për marëëzitë e veta ka marrë përsipër. Sipas modelit të Bashës ky është politikani shembullor, por në fakt sipas demokratëve ky është më i urryeri.

Pra për herë të parë një parti po merr leksion, se politikanët nuk duhen përgatitur si papagaj për lukuninë e vet, por si njerëz që i pranon opinioni publik. Minimumi si njerëz që i pranon mëhalla.

Lulzim Bashës ja ka heq mëhalla çdo njeri që mëhalla e njeh. Pra thjesht ja ka refuzuar çdo produkt të tij.

Kanë shpëtuar vetëm ata që nuk njihen. Por kë kanë njohur i kanë vënë kryq.

Dhe ky është një mesazh i hidhur që duhet lexuar me përgjegjësi jo vetëm nga Basha, por edhe nga Rama dhe LSI, për të kuptuar se jo çdo budalla që lexon letrën që i jep para, bëhet i dashur për qytetarët.

Në shumicën e rasteve, siç tregon testimi  PD, bëhet i bezdisshëm deri dhe i urryer për njerëzit. Ata më shumë se kushdo tjetër e kuptojnë nëse t’i u ke çuar një përfaqësues apo një manekin. Pasi ata minimumi duan njerëz normalë në krye të politikës. Nuk i gënjen dot me njerëz që kuptohet lehtë që nuk mendojnë.

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Universitetet mësim online dhe mbyllen konviktet, ju duket i drejtë vendimi i Komitetit të ekspertëve?

Komento

Komente

 • Fari Spiuni: 12/10/2020 16:45

  Do beheni pishman per birin tim Klevisin.Kam investuar nje jete te tere per te. Ani nuk ka gje au do jete e ardhme e vendit kandidat per Kryemonister

  Përgjigju
 • Vicidoli: 12/10/2020 16:40

  Cfar don Tirana kena cu ajken e inteligjences si Erzen Brecani Chelal Mziun Edi Paloken Flamur Noken Nard Noken.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Durrës/ Merr flakë makina e Ilir Nishanit, vëllait të Bujar Nishanit