Shqipëria dhe Italia përfundojnë negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet! Rama: Do të përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë

Shqipëria dhe Italia përfundojnë negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet! Rama: Do të përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë

Itali-Shqipëri

Shqipëria dhe Italia sapo kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Marrëveshja për njohjen e viteve të punës i vjen në ndihmë 500 mijë shqiptarëve që jetojnë e punojnë në Itali. Këtë e bëri të ditur kryeministri Edi Rama duke thënë se do të ndiqen procedurat për ratifikimin e kësaj marrëveshje. Gjatë vizitës në Itali më 17 nëntor, kryeministri Edi Rama zbuloi se kishte kërkuar që të përshpejtoheshin procedurat për njohjen e pensioneve të shqiptarëve.

“Lajm i mirë. Shqipëria dhe Italia sapo kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Pas përfundimit të procesit teknik do të ndiqen procedurat për ratifikimin e kësaj marrëveshje dhe më në fund, pas një përpjekje të gjatë e thuajse të pamundur, rreth 500 mijë shqiptarë pritet të përfitojnë me hyrjen e saj në fuqi”, tha Rama.

Për këtë ngjarje të rëndësishme për emigrantët reagoi edhe kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, e cila thotë se marrëveshja realizon njohjen reciproke të kontributeve e përfitimeve të pensioneve.“Ratifikimi i saj”-, thotë Nikolla, do të jetë ndër prioritetet e sesionit të ri parlamentar.

Italia ka nënshkruar marrëveshje të tillë me disa vende tashmë si me Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Kosovën, Argjentinën, Tunizinë, Bosnjën, Izraelin, etj. Prej datës 25 deri më 27 korrik do të jetë në një vizitë në Tiranë, Senatori Tommaso Nannicini, Kryetar i Komisionit parlamentar për kontrollin e veprimtarive të institucioneve që menaxhojnë format e detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe asistencës sociale, i cili do të kryesojë Delegacionin e përbërë nga Përfaqësues të Ministrisë së Punës dhe të Institutit Kombëtar të Sigurimeve Shoqërore.

Delegacioni do të kryejë vizitën në Tiranë për negociatat me palën shqiptare marrëveshjen mbi njohjen e sistemeve të pensioneve dhe të sigurimeve shoqërore ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë, me qëllim arritjen e bashkimit të kontributeve shoqërore për ata shtetas që kanë punuar në të dy Vendet. Gjatë vizitës Delegacioni do të zhvillojë takime me Zëvendës Ministren e Financave, Olta Manjani, si edhe me ekspertë teknikë në fushën e legjislacionit dhe të marrëveshjeve mbi sigurimet shoqërore.

Konferenca për Shtyp lidhur me komunikimin e rezultateve të arritura gjatë takimit të parë të negociatave do të mbahet pranë Rezidencës së Italisë në datën 27 korrik në orën 12.30. Do të mbajë fjalën Ambasadori i Italisë, Fabrizio Bucci, Senatori Tommaso Nannicini dhe Geri Ballo, Nismëtare e peticionit “Pensioni është një e drejtë. Mbështesim marrëveshjen Itali-Shqipëri”.

Vitet e Punës

Për të përfituar pension, si për personat që jetojnë në Shqipëri, ashtu edhe për ata që jetojnë jashtë vendit tonë, duhen minimalisht 15 vite pune të siguruar, ndërsa për të përfituar pension të plotë pleqërie duhen 36 vite e 8 muaj punë e siguruar. Të gjitha vitet e punës që njihen si vjetërsi pune për efekt pensioni, llogariten që nga mosha 16 vjeç, si për burrat ashtu edhe për gratë dhe pavarësisht sektorëve ku kanë punuar. Personat të cilët i afrohen moshës së daljes në pension, por që nuk kanë minimumin e nevojshëm të vjetërsisë së punës prej 15 vitesh, nuk përfitojnë pension në vendin tonë.

Para se emigrantët shqiptarë që punojnë jashtë të plotësojnë moshën e caktuar për të dalë në pension, këta persona duhet patjetër që të interesohen pranë Agjencive të Sigurimeve Shoqërore ose personalisht, ose me anë të familjarëve të tyre që jetojnë në Shqipëri. Punonjësit e Agjencive të Sigurimeve Shoqërore, në bazë të dokumenteve të rregullta ligjore, do të bëjnë llogaritjen e viteve të punës.

Një kusht tjetër është edhe e drejta që ka çdo person për të paguar kontributet vullnetare të sigurimeve shoqërore, me qëllim që të plotësojë numrin e nevojshëm të viteve të punës që duhen për të përfituar pension në vendin tonë. 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:52
Përfundon negocimi teknik i marrëveshjes për njohjen e pensioneve në Itali, Rama: Do përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë

1658585348_Sequence03.00274313.Still035.jpg

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për jmarrëveshjen e njohjes së pensioneve nga Shqipëria dhe Italia duke thënë se pas përfundimit të procesit teknik, nga kjo marrëveshje do të përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë.

“Shqipëria dhe Italia sapo kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Pas përfundimit të procesit teknik do të ndiqen procedurat për ratifikimin e kësaj marrëveshje dhe më në fund, pas një përpjekje të gjatë e thuajse të pamundur, rreth 500 mijë shqiptarë pritet të përfitojnë me hyrjen e saj në fuqi”, tha Rama.

M.Q./A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shqip: 27/07/2022 01:17

  Po kaq b.le popull jeni. A e dini efektin. Si ndikon kjo te pensionet. Ke marr pension ne shqiperi e itali perpara tani me marrveshje merr vec njerin. E gezofshi marrveshjen. Nese ndonje din efektin ma mir te na e spjegoje

  Përgjigju
  • Delinquenti: 27/07/2022 13:02

   Projekt ligji eshte shume i thjeshte per tu kuptuar mjafton ta lexosh me qetesi qe thote "do te njihen kontributet e shqiperise dhe te italise per te gjithe ato kategori qe kane vitet minimale te kontributeve si ne itali ashtu dhe ne shqiperi por "truku"i ketij ligji eshte qe shume kane per tu genjyer nga "entusiasmo" ose nga "pa shpjegushmeria" e institucioneve qe thote se pensionet mund ti bashkosh me ato italiane ose me ato shqipetare dhe ketu nuk ka te keqe por ato qe perfitojne jane me teper italianet qe jetojne ne shqiperi se shqiptaret ne itali NJE SHEMBULL TE BASHKOSH KONTRIBUTIN SHQIPETAR ME ATE ITALIAN DO TE THOTE QE 80€ (MINIMA)TI SHTOHET ATIJ ITALIAN DHE MEDIA E PENSIONIT ZBRET ME 30% DERI NE 35% POSHT KURSE PO TE MEREN TE NDARA PENSIONET ESHTE ME MIRE ATO 80€NE SHQIPERI DHE ATO SADO TE JETE NE ITALI QE MERRET INTERO SA TE DALI NE BAZE TE VITEVE DHE KONTRIBUTIT QE KE PAGUAR kestu qe italianet qe paguajne kontribute ne shqiperi jane me te favorizuar se shqiptaret ne itali ...........

 • Mekatari: 26/07/2022 22:25

  Si spjegohet qe pensionet ne Shqiperi nuk mund ti besh derdhje automatike ne banke pa çuar vertetim qe je ende gjalle. Si trajtohet ky problem ne marveshjen dypaleshe?

  Përgjigju
 • Inpsiiiiiii etj etj: 26/07/2022 20:30

  Po mire, ju qe komentoni pozitivisht perfundimin e negocimit teknik, a keni ndonje informacion per çfare flitet? Apo o burra do marrin te gjithe pensione kush ka punu ne Itali dhe ne Shqiperi! Nuk te fal kush asnje qindarke ose cent si te doni u thoni! Italia ka probleme te medha me pensionet, si ajo edhe shume vende te tjera europiane. Mos kujtoni se kjo marreveshtje do te jete nje lehtesim per ne shqiptaret. E ka dardha bishtin mbrapa! Nejse nuk deshta me ju prish gzimin...

  Përgjigju
  • tizio: 27/07/2022 10:16

   INPSiii - Askush nuk te fal qindarka, por INPS nuk te jep asnje qindarke pension po nuk pate 20 vjet kontribute. Sikur te kesh punuar e derdhur kontribute qofte edhe per 19 vjet e 11 muaj nuk merr asgje mbrapsht... Duke bashkuar vitet e punes mund te behen mbi 20 vjet derdhje kontributesh (ne te dy vendet) dhe do te kene te drjete te marrin pension nga INPS-i. Ky eshte thelbi!

 • Maks: 26/07/2022 20:29

  Lajm i shkelqyer per ne qe jemi ne prag pensioni Po un qe jam qytetar italian dhe kam 20 vjetersi pune ne shqiperi kam te drejt qe vitet e punes tme vijn ketu ku jetoj dhe te marr pension italie

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 10:19

   Troll nuk ka vetem Rama, por edhe opozita, siç e verteton ky "Plaks"-i. Me paturpesine me te madhe i pergjigjet nje emigranti qe shpreh hallin e tij, duke e quajtur edhe "qerata", nderkohe qe vete eshte "maskara me pagese"

  • Plaks: 26/07/2022 21:13

   Absolutisht jo, mor qerrata zotni. Gjithsesi: të shohësh ëndrra me sy hapur nuk është thjesht prirje e adoleshentëve, por dhe e pleqve.

 • Vito: 26/07/2022 19:32

  Faleminderit shume zoti kryeminster je i palodhur per te punuar per mireqenjen e qytetareve te shqiperise . Brravo.

  Përgjigju
  • Against troll: 26/07/2022 21:18

   Erdhi dita për t'ju thënë BOLL!

 • Tosi: 26/07/2022 19:22

  Lajm fantastik uroj qe ky veprim dhe ky projekt te realizohet sa me shpejt falenderojm dhe italin per mbeshtetjen qe na dha

  Përgjigju
 • Titi: 26/07/2022 19:21

  Nje super projekt qe quhej shume per tu mbaruar me vjen mire qe dhe italia pranoj kete propozim kaq fantastik per qytetaret qe jetojn ne itali

  Përgjigju
 • elandro: 26/07/2022 18:58

  nje marreveshje qe do ndihmoje qindra mijra qytetare te cilet i kane fituar ato leke me djerse

  Përgjigju
 • ela: 26/07/2022 18:57

  bravo zoti rama keni bere nje pune te mrekullueshme me cdo shtet qe lidh marreveshje me ne

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 10:20

   Bravo ela, vazhdoni lepini b... e Rames se ka shije te mire! I dhensh dite nga ditet e tua!

 • Luis: 26/07/2022 18:40

  Marreveshje te tilla jane bere te mundura vetem fale jush zoti Rama

  Përgjigju
 • Blerim: 26/07/2022 18:39

  Marrveshje shume me vlere per ne kjo gje jemi shume te lumtur qe arrini te kryeni marrveshje te tilla per ne

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 10:22

   Bravo Blerim, ne vend qe te gezohesh per rezultatin gezohesh per punen e Rames... Vazhdoni lepini b... e Rames se ka shije te mire! I dhensh dite nga ditet e tua!

 • Olsi: 26/07/2022 18:37

  Nje nga lajmet me pozitive per ne

  Përgjigju
 • Tea: 26/07/2022 18:36

  Me ne fund do perfitojne kaq shume njerez nga kjo gje dhe kjo gje eshe arritut fal marrveshjeve te rames

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 10:22

   Po Tea po, vazhdoni lepini b... e Rames se ka shije te mire! I dhensh dite nga ditet e tua!

 • Sea: 26/07/2022 18:35

  Nje lajm shume me vlerw per ne

  Përgjigju
 • Alea: 26/07/2022 18:35

  Te tilla mardhenie qe mban Rama me shtetet e tjera sjellin kete gje

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 10:24

   Hahahaha, mire e ke zgjedhur emrin "Alea" - tingellon njelloj si "Haleja" ku ti vazhdon te lepish b... e Rames!

 • Fredi: 26/07/2022 18:34

  Maredheniet e mira qe ka mbajtur rama kane arritur te sjellin nje gje te tille

  Përgjigju
 • Arber: 26/07/2022 18:33

  Nje lajm fantastik per shqiptaret qe jetojne ne itali

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 10:25

   O Vlonjati, keta jane Patronazhistet Troll - kot e ke...

  • vlonjati: 27/07/2022 08:28

   Po mire,ju e lexoni artikullin qe po na e ngrini Ramen ne qiell apo kjo pune s'ju intereson,mjafton te mburrni Ramen. Edhe KOSOVA e ka bere kete marreveshje para nesh,ne jemi te fundit ne Ballkan dhe ju mburrni Ramen! A nuk me thoni çfar perfitojme ne nga ky ligj?

 • Klajdi: 26/07/2022 18:25

  Marreveshje te tilla jane bere te mundura vetem fale punes te palodhur te qeverise gjate gjithe kesaj kohe

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 12:52

   Jepiiii, nje tjeter Troll ketu. Ore po do i konsumohet prapanica Rames nga gjithe koto lepirje!

 • Ana: 26/07/2022 18:25

  Lajm shume me vlere per qytetaret qe me ne fund po vleresohen ashtu sic duhet

  Përgjigju
 • Miri: 26/07/2022 18:24

  Me ane te marredhenieve te mira dhe arritjes se marreveshjeve te tilla ky vend po arrin te zere nje hapesire dhe te degjohet

  Përgjigju
 • Ilir: 26/07/2022 18:24

  Keto jane marreveshje shume me vlere per qytetaret per sa i perket ceshtjes te pensioneve pergezime

  Përgjigju
 • Bora: 26/07/2022 18:15

  Me behet shume qefi ju pergezoj pafund Z.Rama per nje marrveshje te tille italine.

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 12:58

   Jepi Bora, e keni bere prapanicen e Rames si lepirese. hahahahaha

 • Sara: 26/07/2022 18:13

  Me behet shume qefi pere kete lajm te mrekullueshem

  Përgjigju
 • Gani: 26/07/2022 18:12

  Nje lajm famtastik i cili do gezoje zemrat e shume shqiptareve! Bravo per cdo pune kaq me vlere per ne

  Përgjigju
 • Olti: 26/07/2022 18:10

  Pensionistet shqiptare qe jetojne ne Itali do perfitojne ate qe meritojne

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 08:51

   Shyqyr o Olti, nuk dilte qarte nga artikulli dhe komenti yt na sqaroi

 • Flamuri: 26/07/2022 18:10

  Ja pra kjo eshte finalizimi i cdo mireperkushtimi te zotit rama ndaj marredhenieve me lideret e huaj! Le te gezojne te gjithe ata qe perfitojn nga ky lajm !

  Përgjigju
 • Joni: 26/07/2022 18:09

  Ky lajm i mire erdhi fale marredhenieve te mira qe vendi yne ka me Italine

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 08:49

   Wow, sa koment i thelle! Sa u mendove per ta shkruajtur?

 • artemisa: 26/07/2022 18:09

  ja cfare te mirash na sjellin bashkepunimet e forta me vendet e huaja prandaj dhe rama i kushton nje vemendje kaq te madhe kesaj gjeje

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 12:50

   Jam kurioz sa para harxhon Rama per Troll-et... Me siguri nuk eshte pak. E keqja eshte se jane parate tona, te popullit!

 • Zana: 26/07/2022 18:07

  Keto marreveshje do te ndihmojne te gjithe pensionistet qe jetojne ne itali per te marre pagesen qe meritojne

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 08:47

   Kjo eshte e sakte. Shyqyr qe del dikush qe komenton faktin pa i thurur hymne qeverise...

 • Marjo: 26/07/2022 18:07

  Me vjen mire qe Shqiperia sot po ndjek politikat e duhura per tu zhvilluar dita dites

  Përgjigju
 • Jonis: 26/07/2022 18:07

  Vetem fal marredhenieve te duhura qe kjo qeveri ka krijuar sot vendi yne degjohet ne cdo takim te rendesishem qe merr pjese

  Përgjigju
 • dea: 26/07/2022 18:06

  Duket qe Rama po vazhdon ti jape nje rendesi te madhe dhe atyre personave qe jane larguar nga vendi jone.Shume mire qe do ti jepet pensioni atyre njerezve

  Përgjigju
 • elena: 26/07/2022 18:02

  Ky eshte nje lajm shume i mire per te gjithe shqiptaret qe kane dhene nje kontribut te madh ne vend dhe tani po i jepen pensionet per ti vleresuar.

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 12:56

   Drejtesia Polullore - patjeter qe per kete e beri Rama - per te siguruar votat e shqiptareve ne Itali. Mos shpreson te na mbushesh mendjen se iu hap barku per pensionet e tyre?

  • Drejtesia popullore: 26/07/2022 19:59

   Ku jane me komentet e tyre Ben Vlonjati, Arberori, Vito Mashtruesi, nese egzistojne apo jane fake dhe gjithe ushtria mohuese. A e kuptojne se cfare rendesie ka kjo, jane gjysem milioni qe jetojne ne Itali. Shpresoj te trajtohet si duhet faza perfundimtare e marreveshjes. Por kjo do te kete ndikim edhe ne zgjedhjet e diaspores, apo Italia eshte "patronazhiste" e Qeverise. Mortja ti haje keto.

 • Anisa: 26/07/2022 18:02

  Fale jush dhe punes se madhe qe keni bere per vendin , po shohim sot qe te lidhni marreveshje te tilla

  Përgjigju
  • Anti Troll: 27/07/2022 08:40

   Bravo Anisa, ne vend qe te gezohesh per rezultatin gezohesh per punen e Rames... I dhensh dite nga ditet e tua!

 • Sondazhi i ditës:

  Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

 Lavrov nga Asambleja e OKB-së: Perëndimi do të fshijë Rusinë nga harta! BE e nënshtruar nga diktatura amerikane

Lavrov nga Asambleja e OKB-së: Perëndimi do të fshijë Rusinë nga harta! BE e nënshtruar nga diktatura amerikane