Nuk dorëzohet prokuroria, kërkon arrest me burg për Ervis Martinaj

Nuk dorëzohet prokuroria, kërkon arrest me burg për Ervis Martinaj

Ervis Martinaj

Në një kohë kur gjyqtari i Tiranës Artan Gjermeni ka caktuar datën 4 dhjetor 2018, si afatin e fundit që Ervis Martinaj duhet të qëndrojë në qelitë e paraburgimit 302, prokuroria e Tiranës nuk është dorëzuar, por ka nxituar të apelojë vendimin, duke kërkuar masën e “arrestit në burg” për Martinaj.

Treshja e prokurorëve Kreshnik Ajazi, Artan Lulaj dhe Anisa Qilimi, kanë dorëzuar dje kërkesën e apelimit, duke kërkuar ndryshimin e vendimit të dhënë nga gjyqtari Gjermeni, që caktonte masën “arrest me burg” 30 ditor për Martinaj, dhe caktimin e masës së “arrestit në burg” për Martinaj, të plagosurin ne ngjarjes së 4 tetorit 2018 në lokal “Monopol” që ndodhet në bllok. Sipas argumentave që tre prokurorët kanë përdorur në këtë apelim thuhet se gjyqtari Gjermeni parashtron një mospërputhje në numrin e fundit të IMEI-t 587 dhe 580 të aparatit telefonik.

Prokurorët thonë se në fakt, ky është një argument tërësisht i pabazuar dhe i pavërtetë dhe se gjyqtari Gjermeni ka krijuar një artificë kontradiktoriteti të paqënë në lidhje me faktet objekt hetimi.

“Nga të dhënat e administruara në hetim dhe të parashtruara në gjykim rezulton qartësisht se i hetuari Ervis Martinaj ka vepruar në pozicionin e organizatorit të rrethit të personave të tij, ku përfshihen edhe shtetasit e identifikuar deri në këtë fazë të hetimit si viktima Fabian Gaxha dhe i hetuari Eljon Hato, në ngjarjen e datës 4 tetor 2018”-thotë prokuroria në apelimin e saj. Për më tepër prokurorët shtojnë se gjykata nuk ka marrë parasysh rrezikshmërinë shumë të lartë shoqërore të veprës penale dhe e personit të dyshuar, të cilat shprehen në masën e dënimit që parashikon ligji për veprën penale.

“Është caktuar masa e sigurimit “Arrest me burg me afat 30 ditë”, për efekt të kryerjes së një akt ekspertimi kontabel. Por akoma deri në këtë moment nuk jemi njohur me arsyetimin e vendimit të gjykatës së Tiranës, nga ku të procedohet me caktimin e ekspertëve kontabël”-thotë prokuroria në apelim.

Argumentat për IMEI e telefonit “Iphone X”

Në vijim të veprimeve hetimore, nga ana e prokurorisë është kërkuar më datë 12 tetor 2018 ndihmë juridike në fushën penale drejtuar autoriteteve gjyqësore të Izraelit. Bashkëlidhur kërkesës për ndihmë juridike pranë autoriteteve izraelitë është dërguar fizikisht edhe aparati telefonik marka Iphone, me kasë me ngjyrë të zezë, model X., nr.IMEI 353041099528587.

Këto autoritete kanë risjellë të ekzekutuar letërporosia duke mundësuar zbërthimin dhe evidentimin e kodit hyrës të personalizuar të aparatit telefonik të mësipërm. Më pas, aparati telefonik me nr.IMEI 353041099528587, është dërguar për ekspertim teknik-elektronik pranë Policisë Shkencore Tiranë. Nga specialistët e këtij institucioni është mundësuar ekspertimi teknik ku dhe janë evidentuar të dhëna të plota më rëndësi për faktet objekt hetimi.

Numrat i ngatërroi gjyqtari Gjermeni

Shërbimet e policisë gjyqësore kanë kërkuar të dhënat në lidhje me evidentimin e qelizave, lokimin e vendndodhjes dhe thirrjet hyrëse e dalëse edhe të numrit IMEI 353041099528580 pasi kanë poseduar informacion operativ në lidhje me disa numra IMEI tjeter të dyshuar si në përdorim nga Elvis Martinaj. Për këtë arsye, pas ngjarjes dhe në vijim të hetimeve, janë kërkuar tabulatet telefonike për një numër të konsiderueshëm numrash IMEI dhe kartash sim për të cilat është poseduar informacion. Ndër këto numra përfshihet edhe numri IMEI 353041099528580 te permendur ne vendimi te gjykata. “Argumenti i dhënë nga gjyqtari Gjermeni, që lidhet me një shkresë drejtuar kompanive telefonike për evidentimin e tabulateve për numrin IMEI 353041099528580 është tërësisht i pabazuar dhe krijon një artificë kontradiktoriteti të paqënë në lidhje me faktet objekt hetimi”-thonë prokurorët. Më tej prokurorët shtojnë në apelimin e tyre se “…rezulton përtej çdo dyshimi të arsyeshëm që aparati telefonik i sekuestruar personit nën hetim Ervis Martinaj eshte një aparat telefonik marka Iphone, me kasë me ngjyrë të zezë, model X., nr.IMEI 353041099528587. Përmbajtja e këtij aparati telefonik, përfshirë materialet me foto dhe video, konfirmon faktin që ky aparat është aparati që i ështës ekuestruar të hetuarit Martinaj. Ky fakt nuk është vënë nëdiskutim dhe as është kundërshtuar në asnjë moment nga mbrojtësit e të hetuarit Martinaj”.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Merr flakë makina e parkuar në një qendër tregtare të rruga e Elbasanit (VIDEO)

Tiranë/ Merr flakë makina e parkuar në një qendër tregtare të rruga e Elbasanit (VIDEO)