Nuk festoi golin për t'iu kundërvënë regjimit, pezullohet sulmuesi 24-vjeçar

Nuk festoi golin për t'iu kundërvënë regjimit, pezullohet sulmuesi 24-vjeçar

Reza Shekari

Futbollisti iranian, Reza Shekari (24 vjeç) është thirrur nga komiteti disiplinor i Federatës së Futbollit  të Teheranit dhe i është ndaluar të luajë në Premier League e vendit të tij, pasi ai nuk festoi pas shënimit të një gol në një ndeshje. Sulmuesi i Golgohar FC , Reza Shekari , tha në një intervistë pas ndeshjes se nuk e festoi golin e tij “për shkak të gjendjes së vendit dhe protestës së njerëzve për mungesës e lirive bazë”.

Reza Shekari  theksoi se ai dhe shokët e tij janë “të detyruar të luajnë futboll” këto ditë. Që nga vdekja e Mahsa Amini, disa personalitete sportive, duke përfshirë ish-yllin e futbollit Ali Daei, janë marrë në pyetje dhe u janë konfiskuar pasaportat pasi kanë treguar mbështetje për protestat.

Një tjetër futbollist profesionist iranian, Amir Nasr-Azadani u dënua me 26 vjet burg me akuzën e "ndihmës për të bërë luftë kundër Zotit". Rasti shkaktoi një reagim të fortë nga komuniteti ndërkombëtar i futbollit, duke përfshirë një njoftim nga Unioni Global i Futbollistëve Profesionistë: "Jemi të tronditur nga një dënim i tillë dhe duam nisjen e një fushate për të drejtat e grave dhe liritë themelore në vendin tonë".

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Aksidenti me motor i merr jetën djalit të biznesmenit të njohur në Tiranë!

Aksidenti me motor i merr jetën djalit të biznesmenit të njohur në Tiranë!