‘Nuk kam bërë asgjë për t’i merituar’, 30-vjeçarja refuzon trashëgiminë 4 miliardë euroshe

‘Nuk kam bërë asgjë për t’i merituar’, 30-vjeçarja refuzon trashëgiminë 4 miliardë euroshe

Marlene Engelhorn

AUSTRI- Marlene Engelhorn, 30-vjeçe habiti gjithë botën me veprimin e saj, ku hoqi dorë nga një trashëgimi prej 4 miliardë dollarësh. Paratë do t'i jepeshin asaj pasi ishte mbesa e Traudl Engelhorn, një nga themeluesit e kompanisë BASF, kompania më e madhe kimike në botë.

Traudl renditet në vendin e 687 të njerëzve më të pasur në botë, sipas revistës Forbes, dhe ai donte që mbesa e tij të trashëgonte fitimet e bëra gjatë më shumë se një shekulli. Megjithatë, Marlene tha se do të heqë dorë nga 90 % e shumës totale. Marlene thotë se vendimi i saj bazohet në drejtësinë sociale dhe në faktin se ajo nuk ka nevojë për ato para. Përveç kësaj, ajo nuk dëshiron të përfshihet në problemin e mbajtjes së një pasurie me vlerë kaq të madhe.

“Kur gjyshja më tha gjithçka që do të ishte e imja, nuk dija çfarë të bëja me të, por më pas fillova t'i pyesja njerëzit përreth meje për këshilla, fola me ekspertë dhe arrita në përfundimin se nuk duhej të ishin të miat, kanë para për të cilat unë nuk kam punuar. Vërtet e mendova që nuk mund të isha e lumtur kështu. Nuk është çështje vullneti, por drejtësie. Nuk kam bërë asgjë për këtë trashëgimi. Ky është fat i pastër në shortin e lindjes dhe rastësi e pastër.”, tha Marlene.

 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dani: 10/08/2022 20:58

  Budallalleqe nga liberalet,jepi parate per te tjeret,parate Nuk te bejne te lumtur.Sa te vije dita ti secuestrojne te gjitha,ose si tho e tani mos te kesh asgje dhe te jesh i lumtur.Njesoj si ne shqiperi ne 1945.

  Përgjigju
 • Vlore: 10/08/2022 08:21

  Ti kishte rene ky fat Dhimos te orizi pa ta shikoje ti.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se aksioni për konfiskim është zgjidhja e duhur për ndërtimet pa leje?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës