Nuk ndalen protestat në Maqedoninë e Veriut! Qytetarët mblidhen në orën 19:00 për të kundërshtuar propozimin francez

Nuk ndalen protestat në Maqedoninë e Veriut! Qytetarët mblidhen në orën 19:00 për të kundërshtuar propozimin francez

1657807873_640062cffeeb02dca.jpeg

Protestuesit në Maqedoninë e Veriut pritet të mblidhen në orën 19:00 për të kundërshtuar propozimin francez. Shpesh herë në Shkup dhe në qytetet e tjera të RMV janë mbledhur qytetarët për dokumentin e njohur si 'propozimi francez', që nëse miratohet nga qeveria, do të ndikojë në hapjen e negociatave dhe caktimin e Konferencës së Parë Ndërqeveritare.

Këtë e konfirmoi edhe vetë Presidentja e Komisionit Evropian duke thënë se propozimi francez është çelësi i hapjes së negociatave me BE-në.

Por protestuesit dhe opozita janë të bindur se propozimi francez cenon në mënyrë direkte sovranitetin e vendit duke i dhënë përparësi gjuhës bullgare.


Lajmi kryesor:

Asnjë vendim për 'propozimi francez'! Nesër mblidhet sërish Kuvendi i Maqedonisë së Veriut! Von der Leyen: Nëse e miratoni, negociatat mbahen javën e ardhshme


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Qendra e djathtë fiton zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni pritet të jetë kryeministre: Ne do të qeverisim për të gjithë italianët

Qendra e djathtë fiton zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni pritet të jetë kryeministre: Ne do të qeverisim për të gjithë italianët