Shkodër/ Nxënësit dhe mësuesit bojkotuan mësimin: Riktheni drejtoreshën e shkollës 'Ndoc Mazi', u largua për arsye politike! Drejtoresha rajonale e Arsimit: Ka probleme ligjore

Nxënësit dhe mësuesit të shkollës 9-vjeçare "Ndoc Mazi" në Shkodër kanë bojkotuar mësimin dhe kanë bojkotuar mësimin dhe kanë dalë për të protestuar. Ata kërkojnë rikthimin e drejtoreshës së shkollës pasi pretendojnë se u largua për arsye politike. Në protestë u bashkuan edhe prindërit.

"Largimi i drejtores së shkollës mund të jetë për arsye politike, nuk e pranojmë. Arsyeja sipas zyrës së arsimit për zëvendësim me një tjetër drejtor. Do anulohet mësimi nëse nuk ndërhyhet për ta rikthyer", - shprehen prindër dhe mësues.

Drejtoresha e zyrës së arsimit Shkodër Sindis Sulja sqaroi se drejtoresha ka probleme ligjore hodhi poshtë të gjitha spekulimet se largimi i Idrizit është politik ndërsa bëri me dije se ka takuar të gjithë prindërit që janë bashkuar në protestë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:25
Nxënësit kërkojnë rikthimin e drejtoreshës në shkollën 'Ndoc Mazi', drejtoresha rajonale e Arsimit: Ka probleme ligjore, shkarkimi s’ka lidhje me politikën

1653039040_shkoder.JPG

Drejtoresha e zyrës së arsimit Shkodër Sindis Sulja ka folur para mediave për protestën e nxënësve dhe mësuesve të shkollës 'Ndoc Mazi' pasi kërkojnë rikthimin e drejtoreshës Valbona Idrizi. Sulja sqaroi se drejtoresha ka probleme ligjore hodhi poshtë të gjitha spekulimet se largimi i Idrizit është politik ndërsa bëri me dije se ka takuar të gjithë prindërit që janë bashkuar në protestë.

"Ne kemi bërë një procedurë nga DAP Lezhë për të gjithë drejtuesit e institucioneve arsimore, të cilët nuk plotësojnë kriteret ligjore, është bërë shpallje e vendit të lirë vakant. Kaq mund të them për momentin, unë kam takuar të gjithë prindërit e nxënësve të shkollës dhe i kam sqaruar se është ndjekur një procedurë e rregullt ligjore.

As ne nuk mund të lejojmë që një drejtore të jetë gabim nga ana ligjore, por gjithsesi ne e kemi shqyrtuar totalisht procedurën e drejtorave të institucioneve arsimore. Kjo është praktikë që Po ndiqet një praktikë e tillë për drejtuesit që nuk plotësojnë kriteret në shkolla. Janë rreth 14 shkolla me grafik të ndarë. Ne nuk mund të përziejmë anën profesionale me atë politike", tha Sulja.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Shkodran: 21/05/2022 07:16

    Precedent shumë i rrezikshëm përdorimi i këshillit të prindërve për të mbajtur në punë drejtues me Institut Pedagogjik kur pretendentët janë me shkollën e drejtorëve! Ministria e Arsimit duhet të caktojë një ekip inspektimi sepse janë disa shkolla që drejtohen nga njerëz të pakualifikuar që uzurpojnë postet duke mbledhur fshatin si në Kosmaç e Trush.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Barcelonës do i kushtojë 88 milionë euro për 4 vite, arsyeja përse de Jong do transferohet te Manchester United