‘Nxitës i kryengritjes në kongres’/ Historike në SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve voton pro inkriminimit të presidentit për të dytën herë! Trump: Qesharake

Donald Trump

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka vendosur të akuzojë formalisht presidentin Donald Trump, si të përfshirë në nxitjen e protestave të dhunshme në SHBA, ku mbetën të vrarë 5 persona, 4 protestues dhe një polic.

Një vendim historik, ku përfaqësuesve demokratë u janë bashkuar të paktën 10 republikanë, duke arritur kuorumin e 217 përfaqësuesve që nevojiteshin. Numërimi vazhdon, megjithatë, ndarja e deritanishme është: 217 demokratë votojnë pro dhe 10 republikanë pro (më shumë sesa pritej fillimisht).

Akuza është një e vetme, “nxitje e një kryengritjeje”. Është hera e parë që një president amerikan përfundon në një procedurë të tillë si impeachment, dy herë në një mandat.

Ligjvënësit demokratë janë të gatshëm të shpallin fajtor presidentin Trump, sa u përket protestave të dhunshme. Prokurorët amerikanë thanë të martën se ata kanë identifikuar më shumë se 170 persona për akuza të mundshme penale në lidhje me sulmin e dhunshëm ndaj Kapitolit javën e kaluar dhe presin që numri të rritet më tej në javët e ardhshme ndërsa vazhdon një hetim masiv mbi protestën e dhunshme të mbështetësve të Presidentit Trump.

Kurse republikani i Dhomës Përfaqësuese Tom Cole ka thënë se fajësimi do të ndajë më tej vendin. Ndërsa sulmi i 6 Janarit theksoi ai të jetojë në kujtesën e tij si dita më e errët gjatë kohës që ka shërbyer.

Ndërkaq pak më parë Trump u ka bërë thirrje të gjithë amerikanëve të ndihmojnë në qetësimin e tensionit në vend, duke thënë se ai nuk qëndron pas dhunës së shfaqur gjatë kryengritjeve ku humbën jetën 5 persona.

Kjo është e dyta herë që Presidenti Trump akuzohet për impichment. Në fillim të vitit 2020 ai u akuzua për ndërhyrje pranë Presidentit ukrainas që të niste hetime ndaj rivalit të tij Joe Biden. Presidenti amerikan Donald Trump reagoi duke thënë se përpjekja e ligjvënësve demokratë për të ngritur akuza për shkarkim në ditët e fundit të presidencës së tij është "absolutisht qesharake". Duke folur para gazetarëve për herë të parë që kur mijëra mbështetës të tij sulmuan Kapitolin të mërkurën e kaluar, Presidenti Trump hodhi poshtë çdo pretendim se ai ishte përgjegjës për kaosin që la të vdekur pesë njerëz. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:19
(FOTO) Garda Kombëtare e SHBA-së ‘pushton’ Kapitolin! Frikë nga përplasjet, ndërkohë që po votohet për inkriminimin e Trump

Nga frika se mund të ketë përsëri përplasje të ngjashme si ato të javës së kaluar në SHBA, një pjesë e Gardës Kombëtare “kanë pushtuar” Kapitolin, ndërkohë që Dhoma e Përfaqësuesve ka nisur diskutime lidhur me kërkesën për inkriminim të Donald Trump.

Nëse votimi do të konfirmohej do të ishte hera e parë në historinë amerikane që ndaj një presidenti ngrihen dy herë akuza për shkarkim gjatë mandatit të tij.

Këto janë një pjesë e fotove të cilat shfaqin situatën aktuale të brëndshme nga Kapitoli.

Disa prej tyre janë fotografuar me armë në dorë ndërsa të tjerët të shtrirë duke pushuar në dysheme.

 

Be.K./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento

Komente

 • Fshati: 14/01/2021 07:28

  Po ju kur do e denoni Berishen qe ben thirrje per armatosjen e popullit ?

  Përgjigju
 • ret: 14/01/2021 00:24

  forca trump, mos u dorezo kurre perballe elites qe na nxin jeten

  Përgjigju
  • Bimi: 14/01/2021 09:17

   Po shko mo ari

  • Net: 14/01/2021 07:01

   O ret,Trumpi eshte fatkeqsia Amerikes.×

Lajmi i fundit

John

Momentumi i Albin Kurtit