OKB publikon sot raportin për ndryshimet klimaterike

 OKB publikon sot raportin për ndryshimet klimaterike

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) , një grup i Organizatës së Kombeve të Bashkuara brenda ditës së sotme do të publikojë një raport i rëndësishëm për çështjen e ndryshimeve klimaterike.

Studimi I cili do të publikohet ditën e sotme ka hulumtuar dhe studiuar më shumë se 14.000 punime shkencore.

Raporti do t'u sigurojë qeverive fakte të përditësuara mbi ndikimet aktuale dhe rreziqet e ardhshme të ngrohjes globale, duke treguar edhe njëherë domosdoshmërinë e ndërmarrjes së ndërhyrjeve të menjëhershme.

Raporti gjithashtu pritet të shqyrtojë sesi zvogëlimi i emetimeve të gazrave serrë do të ndikojnë në ritmin e ndryshimit të klimës gjatë dekadave të ardhshme.

Zëdhënësi i IPCC, Jonathan Lynn tha se tashmë “gjithnjë e më shumë mund të themi se deri në çfarë mase ndryshimet klimatike janë përgjegjëse për ngjarjet ekstreme të motit, fatkeqësitë natyrore."

Samiti i ardhshëm në Skoci po cilësohet si takimi më i rëndësishëm mbi krizën klimatike që nga samiti i Parisit 2015.

Rreth 200 vende e nënshkruan në marrëveshjen historike të klimës në Paris, e cila synon të vendos nën kontroll ngrohjen globale.

Hera e fundit që IPCC , ka studiuar efektet e ngrohjes globale ishte në 2013 dhe shkencëtarët besojnë se kanë mësuar shumë që nga ajo kohë. Vitet e fundit, bota ka parë temperatura rekord, zjarre të tmerrshme dhe përmbytje shkatërruese.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë