OKB: Sulmet ruse kanë “zhytur” miliona njerëz në vështirësi ekstreme

OKB: Sulmet ruse kanë “zhytur” miliona njerëz në vështirësi ekstreme

1669384617_ik.PNG

Sulmet ruse në infrastrukturën civile në Ukrainë kanë vrarë të paktën 77 civilë që nga tetori dhe kanë zhytur miliona njerëz në vështirësi ekstreme, tha shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut, Volker Türk.

Që nga fillimi i tetorit, forcat ruse kanë lëshuar raketa afërsisht një herë në javë me qëllim shkatërrimin e  rrjetit energjetik të Ukrainës, duke dëmtuar energjinë dhe furnizimin me ngrohje të vendit, raportojnë mediat e huaja.

“Miliona njerëz po zhyten në vështirësi ekstreme dhe kushte të tmerrshme jete nga këto greva. E marrë në tërësi, kjo ngre probleme serioze sipas të drejtës ndërkombëtare humanitare, e cila kërkon një avantazh konkret dhe të drejtpërdrejtë ushtarak për çdo objekt të sulmuar”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto