Opera italiane, trashëgimi e UNESCO-s

Opera italiane, trashëgimi e UNESCO-s

Opera San Carlo në Napoli

Opera apo kënga lirike italiane shpallet nga UNESCO Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit.

Pas kërkesës dhe një pune të gjatë, një ekselencë tjetër e Italisë, merr titullin e merituar zyrtarisht, në listën e trashëgimisë botërore jomateriale. Pavarësisht se shumë kombe kanë një traditë të gjatë e të shkëlqyer në këtë gjini, opera lindi e u rrit në Itali, që ende sot është vendi që ka më shumë teatro operash në botë përkatësisht 62, dhe që në mënyrë universale është konsideruar gjithnjë “atdheu i saj”.

Lindi në fund të shekullit  XVI dhe fillim të  XVII nga një grup intelektualësh fiorentinë, që vendosën të krijonin gjininë e re muzikore. Më pas, njohu një zgjerim të madh në epokën Baroke, kryesisht në Venezia, Napoli dhe Romë. Fillimisht konisderohej një spektakël për oborret mbretërore e më pas edhe për elitën intelektuale e klasën aristokrate. 

Sot teatri i operas më antik ende në funksion në botë është “San Carlo” i Napolit i ndërtuar në vitin 1737, i pasuar nga “La Scala” i Milanos që hapi siparin në 1778, e ai i Venezias, “La fenice”, 1792.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Emocionuese, ushtria e Kosovës këndon njëzëri këngën ‘Mora fjalë’

VIDEOLAJM/ Emocionuese, ushtria e Kosovës këndon njëzëri këngën ‘Mora fjalë’