Opozita e re ka vizion Perëndimor, PS mos pengojë Reformën Zgjedhore

Kush po kembengul me aq kokefortesi per te mos e ndryshuar sistemin zgjedhor aktual i cili eshte sistem i pandershem e antidemokratik?

Opozita e re Parlamentare qe duket se ka vizion Perendimor dhe vullnetin per te kontribuar ne te mire te vendit tone te dashur, me shume te drejte po kerkon ndyshimin e sistemit zgjedhor. Per fat te mire me votat e saj dhe te mazhorances mund te miratohen edhe ndryshime kushtetuese, edhe ligjet ne zbatim te Reformes ne Drejtesi, edhe Reforma Zgjedhore dhe cdo ligj tjeter.

I bej apel Mazhorances te mos behet pengese e Reformes Zgjedhore duke kundershtuar ndryshimin e sistemit te sotem elektoral ne nje sistem qe duhet t’i ktheje popullit te drejten per te zgjedhur

deputetet e tij. Populli duhet te zgjedhe me votim edhe Presidentin, dhe jo sikurse “zgjedhet” sot me pazare politike ne Parlament.

Politikane te te gjitha perkatesive- Mos ia hiqni shanset Shqiperise per ne Bashkimin Europian!

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A po zbatohen masat anti-COVID në zonat bregdetare?

Komento

Komente

 • Sandrino: 12/04/2019 11:02

  Shume e drejte. Sistemi zgjedhor duhet patjeter te ndryshoje. Cdo zone duhet te kete deputetin e vet qe ta perfaqesoje. Me kete sistem shumica e deputeteve nuk kane lidhje fare me komunitetin. Ne shume qarqe, shumica e deputeteve (edhe ato qe dogjen mandatet) nuk jetonin fare ne zone, aq me teper te punonin atje. E si mund te presesh nga ato qe te dine problemet e popullit dhe per me shume ti zgjidhin?

  Përgjigju
 • ETHEM LALAJ: 12/04/2019 10:35

  TE LUMT Z BROZI.DUHET TE BDRYSHOI KODI DHE KUSHTETUTA PER ZGJEDHJEN E DEPUTETEVE E PRESIDENTIN E VENDIT.DHE OPOZITA E RE E KA SI PROGRAM PUNE.POR AJO DUHET NDIHMUARE NGA INTELEKTUALE TE ZOTE SI PUNA JUAJ. -MESA SHIHET EDHE MAXHORANCA PO I MBAN SYTE NGA OPOZITA E RRUGES SI JASHQITJE E KOMBIT.SEPSE NUK DO THUHET MË SE FAIN E KA SALIU,LULI,LIKJA..! -DJE OPOZITA VOTOI UNANIM PER REZOLUTEN PER NE BE.PO TE ISHTE SALIZMI NUK DO VOTOHEJ.KY ESHTE NJE LAJME I MIRE QE JEP SHPRESE PER PUNE TE MIRA.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Detaje nga vrasja e taksistit në Fushë- Prezë/ U qëllua 6-7 herë, autorët dyshohet se u larguan drejt Vorës! Disa të shoqëruar