Opozita reagon për tërmetin: Të shpallet gjendja e emergjencës, qeveria po bën show

Opozita akuzon qeverinë se po bën show në televizion dhe nuk po u gjendet pranë qytetarëve për të kaluar gjendjen e vështirë pas tërmetit. Petrit Vasili i kërkoi qeverisë që të shpallë gjendjen e emergjencës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:06
Reagimi i opozitës/ Çupi: Vetëm propagandë, në terren asgjë

Pas tërmetit të fuqishëm që tronditi gjithë vendin, ka reaguar edhe deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi.

Ajo ka theksuar se ka një emergjencë kombëtare në televizion, por edhe në ditë të vështira propaganda vazhdon.

"Të gjitha strukturat shtetërore në Tiranë. Dëgjojnë shefin e madh, në vend qe të jenë në terren. Ai vazhdon insiston me Ertv që po punon shumë. Vetèm propagandë. Në terren asgjë. Qytetarët po perballojnë cdo gjë vetë. Jashtë apo brenda shtepive deri ne keto momente asnjë zyrtar nuk ka shpendarë qoftë edhe nji batanije. Gjendja e emergjencës nuk është shpallur", ka theksuar deputetja Çupi.

Sipas deputetes, asnjë shifër nuk është në dispozicion nga buxheti i shtetit.

"Asnjë e dhënë sa batanije dhe ushqime janë në dizpozicion. Prisni kur te miratojnë edhe nje vendim per ta dhënë edhe tërmetin me PPP. Zoti e ruajtë vendin në këto momente të vështira!!", ka përfunduar ajo.

Ora 13:19
Voltana Ademi: Nëse s'kanë ku të rrinë, qytetarët e Tiranës e Durrësit i presim në Shkodër


Kryetarja në detyrë e bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi shpreh solidaritetin me qytetarët e prekur nga tërmeti. "Bashkia e Shkodrës po ndjek me vëmendjen e duhur situatën e krijuar nga termetet e njëpasnjëshme në zonën e Tiranës dhe të Durrësit. Shprehim solidaritetin me të gjithë qytetarët, të cilët sot kanë nevojë më shumë se asnjëherë të ndjehen të rrethuar me mbështetje të gjithanshme.

Bashkia e Shkodrës vë në dispozicion të familjeve që nuk kanë mundësi të banojnë në shtëpitë e tyre për shkak të dëmtimit apo të panikut, kapacitetet e saj akomoduese dhe transportuese nga Tirana e Durrësi drejt Shkodrës.

Njëkohësisht, kapacitetet tona njerëzore dhe teknike të Emergjencave Civile, do të jenë në dispozicion në çdo kohë nëse do të jetë e nevojshme apo do të na kërkohet.

Në këto momente të vështira, banorët e Bashkisë Shkodër janë pranë atyre të Tiranës, Durrësit dhe më gjërë, të gatshëm për të ofruar strehim edhe në shtëpitë e tyre, nëse do të jetë e nevojshme" shkruhet në faqen e bashkisë së Shkodrës.

Ora 12:56
LSI akuza qeverisë për tërmetin: Rama të shpallë emergjencën (VIDEO)

Ish-kryetari i grupit të LSI-së, Petrit Vasili i kërkoi qeverisë që të shpallë gjendjen e emergjencës dhe të mos bëjë show në televizione. "Përballimi i situatës, përgjegjësi e qeverisë. Qeveria 4 orë para TV, qytetarët nuk kanë nevojë për show. Qytetarët kanë nevojë për punë në terren.

Të gjithë zyrtarët duhet të ishin në terren. Qeveria duhet të shpallë gjendjen e emergjencës civile. Kryeministri të thotë sa para janë në dispozicion të situatën. Evidentimi i dëmeve, qeveria është shumë vonë. Qytetarët kanë nevojë për informacion periodik çdo 30 minuta. Zëdhënia duhet të ketë një përgjegjësi zyrtare. Qeveria të lërë fjalët por të shkojë në terren të evidentojë dëmet" tha Vasili.

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se mësimi i kombinuar në klasë dhe online do të rezultojë efikas?

Komento

Komente

 • manush kak myftiu: 23/09/2019 14:53

  O petriti partis së sumës po hik mor bur muti se je bo si karragjoz i dal boje kom0let o jashqitje e kombit.

  Përgjigju
 • Popull: 23/09/2019 02:26

  Qeverija moniste e ed Rames bashke me militantet e TIJE si keta ketu poshte ne sulm kunder cdo lloj njeriu qe shpreh pakenaqesi kunder qeverise

  Përgjigju
  • O Gari: 23/09/2019 10:59

   O gari ca thu me? Mire qeveria po ben show po opozita ku eshte ne terren? Asnje deklarate solidariteti, asnje shtrengim duarsh me te prekurit. Bejne nga 10 deklarata ne dite per Valdrin Pjetrat e mutra qensh te tjere, e asnje reagim ne Facebook per termetin.

  • lesht e dhis: 23/09/2019 10:57

   ti ben pjese ne popull por nuk je populli more qen qe flet dhe ne emerin tim.po pse jeni kaq te trash a mund te me thoni qe ka 30 vjet qe ka ikur monismi dhe ju qeneria bashke me shqupistat ju ka ngelur sahati ne monisem??e mire apo e keqe more kafsheri e gjalle eshte zgjedhur nga populli dhe nga populli i zgjuar jo i trash si puna juaj qe doni pusht-et me pahir se pusht-etar qe ishit.kafsheri e gjalle

 • edi: 23/09/2019 00:41

  Wow ti Komunisti i Enverit i ke inat Show ,Sje mesuar se rrije gjithe diten me spiunlleqe Tines ,Nuk dilje ne Ekran se je burre Qen , SPAK ,do te sjelle realitetin ,kush beri Krime dhe volli ,dhe kush ben show ne TV

  Përgjigju
 • Populli: 23/09/2019 00:22

  O Voltana oj ta marrsha qi po na fton ne Shkoder me u strehu. Po shko moj strehohu vet se ste vjen turp qe tall lesht me popullin e Tirones dhe te Durresit dhe thua ju pres ne Shkoder. Moj ta marrsha leje ket bujari po boji kymet termetit tend

  Përgjigju
 • Genti: 22/09/2019 22:37

  Shko mor qorr i pa ftyr ti fol hala per popullin Ne qofte se ka politikan qe nuk do flas mun te jeni ju te leshe is se qe ne 90 je ne pushtet veq tani se ta futi edi

  Përgjigju
 • hello: 22/09/2019 17:05

  te shpallet kur te filloje spak

  Përgjigju
 • Raul: 22/09/2019 17:00

  O Tit Shkollshumi mos u shqetëso se se shpejti strateg'ja ndërkombëtare, nderplanetare, kozmike e reformave në arsim të leshitdhise Kejdi dhembcakallja do dalë për të Kakarisur në një tv lokal dhe do u shpegoje shqiptareve se Nafije Dybeku Baxhelles që ka plagjiature diplomë bashkë me HAXHI dede Edmond Batakciu do shkojnë në majën e Tomorrit për tu takuar me zotin natën dhe për parandalimin e tërmeteve të tjera.

  Përgjigju
 • Qeni pa bes: 22/09/2019 16:48

  O vasili po rri mor bajg lope urt edhe në ktë situat ti lef pa pushim o petriti shkoll shum.

  Përgjigju
 • tini: 22/09/2019 16:45

  Or Petrit ,nuk je ne vete ,por po tallen shqiptaret per leshin e opozites qe ben ti.Eshte ne panik populli dhe kerkon nga te gjithe ju politikanet solidaritet, dhe jo propagande politike.E kupton qe po te shajne te gjithe njerzit.Te pakten mbylle po nuk pate mundesi te ndihmosh.Qeveria po organizon punen dhe lutemi zotit qe nuk pati viktima ne njerez

  Përgjigju
 • Blenard: 22/09/2019 15:53

  Ik ti or i pa cip o njeri pa vlera o hajdut o irdiner

  Përgjigju
 • Turi: 22/09/2019 15:35

  O vasilis Je bo me keq se Spirosperma.

  Përgjigju
 • Ku e shef Show-n ky putane Politike !: 22/09/2019 15:00

  s'kan faj kto Putana Politike si ky mer lol joooooooo por kjo Hale Mediesh ,qe eshte nji nder shkaktaret kryesore te mizerjes Shqiptare e kto 30-vjet , sepse i ka sherbyer ne menyren me antishqiptare ktyre Bandave Politike duke manipuluar opinionin e deformuar realitetin Shqiptare . Kto Putana kriminele Politike , kto Banda Shkerdhatash qe cuan Shqiperine ne kte derexhe , edhe ne kto dite te veshtira kur duhet te zhduken nga Mediat , vazhdojne te tallen hapur me kte popull ,sepse kae suportin medie pas bythe ne cdo kohe .

  Përgjigju
 • Raul: 22/09/2019 13:45

  Tit Shkollshumi konsultohet nga strateg'ja ndërkombëtare , nderplanetare, kozmike e reformave në arsim të leshitdhise Kejdi dhembcakallja dhe sipas kësaj sharebajge Tërmetin e ka urdhëruar leshitdhise

  Përgjigju
 • Kreshniku: 22/09/2019 13:18

  Stambolli digjet Titishkollëshumi kërkon të krihet

  Përgjigju
  • Arbëri: 22/09/2019 14:46

   Këta nuk jan opozit, por jan tranguj të thatë

  • Dada: 22/09/2019 14:18

   po te pakten ne kete situate qepeni gojen se per ndihme nuk jeni turpi qofte me ju.opozite e qelbur



×

Lajmi i fundit

John

Vjosa Osmani shërohet nga COVID-19, kthehet në zyrën e saj