Opozitari rus u helmua me agjent nervor/ Çfarë është Novichok, ‘arma ruse’ për eliminimin e kundërshtarëve

Deklaratat e qeverisë gjermane se lideri rus opozitar rus është helmuar me Novichok, solli edhe njëherë në qendër të vëmendjes agjentin nervor rus, i cili ka shkaktuar bujë të madhe në 2018 pas helmimit të ish-spiunit rus dhe vajzës së tij.

1.Çfarë është Novichok dhe cilat janë simptomat e tij?

Novichok është një agjent nervor tepër toksik që ngadalëson punën e zemrës, paralizon muskujt e frymëmarrjes dhe nëse doza është e madhe mund të shkaktojë vdekje nga asfiksia. Në përgjithësi, agjentët nervorë janë kimikate shumë toksike që mund të jenë gaz, aerosol ose lëng dhe mund të thithen përmes lëkurës ose të gëlltiten përmes ushqimit ose pijeve të helmuara, mund të jenë të pastër dhe pa ngjyrë apo pa erë

2. Nga vjen Novichok?

Zhvillimi i Novichok filloi në bashkimin Sovjetik diku midis viteve 1970 dhe 1990.

Novichok do të thotë 'i porsaardhur' dhe është një nga agjentët nervorë më të rinj që janë zhvilluar.

3. Çfarë dimë për helmimin e Alexei Navalny?

Alexei Navalny është arrestuar vazhdimisht dhe është ndaluar të kandidojë në zgjedhjet presidenciale. Më 20 gusht, ai u sëmur në një fluturim nga Siberia për në Moskë, si pasojë ai ra në koma.  Disa ditë më vonë ai u dërgua në Gjermani për mjekim, në spitalin Charite të Berlinit.

Mjekët gjermanë kryen teste të gjera por refuzuan të komentojnë rastin, ndërsa rezultatet ishin në pritje. Brenda natës, Qeveria e Gjermanisë njoftoi se testet toksikologjike provuan se Navalny u helmua me Novichok.

4. A ka pasur raste të ngjashme më parë?

Hera e fundit që Novichok u bë lajm në të gjitha mediat ndërkombëtare ishte në vitin 2018 kur ish-spiuni rus Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia Skripal u helmuan në Salisbury në Mbretërinë e Bashkuar. Autoritetet britanike thanë se Novichok ishte përdorur në formë të lëngët. Rusia mohoi çdo përfshirje në sulm.

Rasti i tyre nuk ishte rasti i vetëm i helmimit nga Novichok. Ish spiuni rus Alexander Litvinenko vdiq në Londër në 2006 pasi u helmua me çaj radioaktiv.


Lajmi kryesor:

Helmimi i opozitarit rus Navalny/ Reagojnë liderët ndërkombëtarë! Kremlini hedh poshtë akuzat...'Ska arsye për sanksione'


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Shpërthim i fuqishëm pranë stacionit të trenit në Mynih! Plagosen tre persona, një në gjendje të rëndë