Ora policore, nëndrejtori i Spitalit të Traumës: Gjatë ndërrimit të viteve më pak raste urgjencash (VIDEO)

Nata e ndërrimit të viteve, nga eksperiencat e mëparshme është shoqëruar me më pak aksidente si dhe incidente familjare. Nëndrejtori i spitalit Universitar të Traumës, Vrenos Hodaj u shpreh për Report Tv se ora policore ka reduktuar urgjencat e pergjithshme.

“Kam një bindje absolute që ora policore ka ndikuar në një farë mënyre pozitivisht që na ka reduktuar një farë mase numrin e personave të traumatizuar për shumë arsye. Në datën 31, 1 dhe 2 relativisht ka pasur një numër të konsiderueshëm urgjencash që kanë qenë të përziera më pas urgjenca kirurgjikale, të kirurgjisë së përgjithshme, të kirurgjisë abdominale” – tha Hodaj.

Por si ishte ky ndërrim vitesh në krahasim me të kalaurën për i përket emergjencave për shkak të aksidenteve

“E konsideroj si gjë pozitive por që megjithatë një numër i konsiderueshëm i 150 urgjencave në 24 orë është një numër për t’u marrë në konsideratë por që të gjithë janë trajtuar dhe nuk është problem madhor në spitalin e Traumës.” – tha Hodaj.

Por gjatë këtyre neteve ka patur edhe raste të ndërhyrjeve kirugjikale të personave me COVID, por që kanë dalë me sukses.

1609873741_trauma1.jpg

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Dilemat që nuk zgjidh 11 dhjetori