• Sociale

  Tiranë/ Nuk kanë smartphone, fëmijët nuk ndjekin dot mësimin online (VIDEO)

  Për sa kohë shkollat do të jenë mbyllur për shkak të temperaturave të ulta, mësimi është i gjithi online. Një pjesë e fëmijëve e kanë të pamundur...

 • Kronikë

  Si të bësh art me fruta (VIDEO)

  Prej 6 vitesh Kadife Karriqi praktikon një pasion krejt të veçantë duke i kthyer  frutat në objekte interesante. Këtë pasion Kadifja prej muajsh...

 • Kronikë

  REPORTAZH/Dëbora rikthen magjinë për turistët në Dajt

  Mali i Dajtit në çdo stinë krijon atraksione turistike, por ditët e fundit për shkak të borës ai ka joshur shumë vizitorë vendas dhe turistë nga...

 • Kronikë

  Post-COVID, virusi zbulon sëmundjet e fshehura! Fizioterapistja: Shtim i rasteve me dhimbje shpine (VIDEO)

  Pasi kalojnë ditët e vështira në luftë me COVID, shumë pacientë përballen me pasojat shëndetësorë që ai le pas. Mjekët vlerësojnë se tek shumë...

 • Kronikë

  Rritja e numrit të të infektuarve, qytetarët shkelin masat anti-COVID në urbanë

  Pavarësisht se policia ka nisur kontrollet në linjat urbane dhe interurbane, qytetarët ende nuk nuk respektojnë si duhet  masave anti-covid në...

 • Kronikë

  Të punuarit nga shtëpia si pasojë e situatës së COVID, të rinjtë: Monotone! Ambienti i punës në zyrë rrit produktivitetin

  Në 3 muaj karantinë, një pjesë e qytetarëve u detyruan që të punonin nga shtëpia. Si ndikoi kjo në rendimentin e punës dhe çfarë mendojnë...

 • Kronikë

  Mësimi online, rritet numri i vizitave të syve okulistja: Nga 15, sot kemi 30 vizita të fëmijëve

  Mësimi online dhe situata e pandemisë ka bërë që prindërit të dorëzohen para vendimit për ti mbajtur fëmijët larg telefonit. Shqetësimin për...

 • Sociale

  A do të njihet diplomimi online në Shqipëri? (VIDEO)

  Një nga shqetësimet e studentëve gjatë pandemisë është nëse do u njihet diplomimi online pasi në ligjin e arsimit të lartë nuk e parashikon. Zv....

 • Sociale

  3 muaj më pas/ Qytetarët nuk mbajnë maskë: E kam në xhep! Pse duhet ta vendosim kur jemi në rrugë e në lokal jo? (VIDEO)

  Që prej 15 tetorit të vitit 2020, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi mbajtjen e maskës me detyrim, si në ambientet e jashtme, por edhe në ato të...