Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike: Helmimi i opozitarit të Kremlinit Navalny, akt i papranueshëm

"Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPAC) vazhdon të monitorojë situatën dhe është e gatshme të angazhohet dhe të ndihmojë në hetime” – Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm i Opac, Fernando Arias pas lajmit tw qeverisë gjermane se kryeopozitari rus Aleksei Navalny është helmuar

"Sipas Konventës së Armëve Kimike, çdo helmim i një individi përmes përdorimit të një agjenti nervor konsiderohet të jetë përdorimi i armëve kimike – theksoi Arias.

 Ai tha gjithashtu se përdorimi i armëve kimike nga kushdo, në çdo rrethanë është akt i papranueshëm dhe plotësisht në kundërshtim me normat ligjore të bashkësisë ndërkombëtare.


Lajmi kryesor:

Helmimi i opozitarit rus Navalny/ Reagojnë liderët ndërkombëtarë! Kremlini hedh poshtë akuzat...'Ska arsye për sanksione'


  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?×

Lajmi i fundit

John

Operacioni 'Ndërmjetësi' në Kadastrën e Tiranës, policia jep detaje: Arrestohen 3 zyrtarë, 2 nën hetim, 1 i pezulluar nga detyra dhe 1 në kërkim