Organizatat për Sigurinë e Gazetarëve: Pronarët që përdorin mediat e tyre për interesa financiare minuan besimin e publikut dhe punën e gazetarëve

Organizatat për Sigurinë e Gazetarëve: Pronarët që përdorin mediat e tyre për interesa financiare minuan besimin e publikut dhe punën e gazetarëve

Foto ilustruese

Pas një misioni dyditor faktmbledhës në Tiranë, më 17-18 nëntor 2022, partnerët e Platformës për Sigurinë e Gazetarëve të Këshillit të Europës kanë publikuar sot gjetjet e tyre mbi lirinë e shtypit, pluralizmin e medias dhe sigurinë e gazetarëve në Shqipëri.

Organizatat që vizituan Tiranën theksojnë në gjetjet e tyre se pronarët e mediave në Shqipëri përdorin asetet e tyre mediatike për t’I shërbyer agjendave të tyre private, sipas interesave të caktuara.

“Për shumë prej kërcënimeve ndaj gazetarisë së pavarur në Shqipëri vazhdon të jetë shkak “kapja e pjesëve të rëndësishme të mjedisit mediatik nga interesat e biznesit”. Këta pronarë të mediave përdorin sistematikisht asetet e tyre mediatike për t’i shërbyer agjendave të tyre private ose politike në vend të interesit publik. Vitet e fundit është intensifikuar përqendrimi i mediave nën kontrollin e grupeve të tilla biznesi”, thuhet në gjetjet e tyre.

“Rezultati është se ndërhyrja e drejtpërdrejtë e pronarëve të mediave në pavarësinë editoriale është e lartë. Këto praktika pronësie kanë minuar prej kohësh besimin e publikut në integritetin e medias dhe kanë çuar në autocensurë kronike brenda komunitetit gazetaresk dhe mungesë të një raportimi cilësor investigativ”, përfundojnë organizatat e gazetarëve./Lexo.al

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:03
'Bisedë e gjatë dhe konstruktive', Federata Europiane e Gazetarëve vlerëson takimin me Kryeministrin Rama për çështjet e medias

Pas takimit që partnerët e Platformës për Sigurinë e Gazetarëve të Këshillit të Europës patën me autoritete shtetërore dhe profesionistë të medias, ka reaguar në Twitter edhe një prej gazetarëve pjesëmarrës në takimet e mbajtura në Tiranë, Ricardo Gutierrez, i cili mban detyrën e Sekretarit të Federatës Europiane të Gazetarëve.

Gutierrez është shprehur pozitivisht për takimin dhe bisedën profesionale që ka patur me Kryeministrin Rama.

“Platforma e Këshillit të Europës për Sigurinë e Gazetarëve pati një takim të gjatë dy orësh, intensiv, por në fund konstruktiv me kryeminstrin shqiptar Edi Rama, këtë mëngjes”, shkruan Gutierrez në Twitter”.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Viçidoli: 18/11/2022 17:31

    Mirë e tha guterres,po ç'thotë kazani Alla Bushat,Lubonjë,Fevzi,shkullaq e kompani që hanë e dhjesin në foltoren më falni nevojtores madein Sali rithemelimi.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat