U plagos sot nga polici, i shumëkërkuari Orges Bilbili dyshohet se ishte qitësi për atentatin e prokurorit Ndoja

Orgest Bilbili

TIRANË- Ky që shihni në këtë foto është Orgest Bilbili, njeriu i arrestuar mesditën e sotme në rrugën “Sitki Çiço”, në Tiranë dhe që njihet si lidhje e afërt me “Julin e Pashakos” në Lushnjë. Nuk dihet se ku ishte destinacioni i Bilbilit ditën e sotme, por me vete ai kishte një armë zjarri, ku tashmë janë ngritur dyshime se, killeri mund të përgatitej për një vrasje të radhës.

Pa ndjekje operative, pa forca të shumta në teren, pa ndihmën e RENEA-s, është kapur në Tiranë krejt rastësisht një ndër njerëzit kryesorë që kërkohet nga drejtësia Shqiptare dhe i dyshuar në disa krime të rënda, vrasje, Orgest Bilbili. Për kapjen e Bilbilit dhe mikut të tij Haxhiu, policia kishte vendosur një shpërblim financiar prej 50 mijë euro, për këdo që jepte informacion të saktë për këtë shtetas. Por sot ka mjaftuar një polic i vetëm që të bëjë mrekullinë dhe të parandalojë një killer, si Orgest Bilbili, i cili edhe pse e ka kërcënuar me armë policit, duke i pohuar se do e qëllojë, sërish efektivi i policisë e ka neutralizuar, duke e plagosur në këmbë dhe më pas e ka arrestuar. Polici ka konstatuar një person me kapuç në kokë dhe menjëherë ka vepruar, pasi i ka bërë përshtypje ky njeri që ecte në rrugë me kapuç leshi në kokë, ndërkohë moti ka qenë i ngrohtë. Ai i është afruar këtij personi dhe i ka kërkuar autorizimin për lëvizje njëkohësisht dhe kartën e identitetit. Por personazhi që mbante në kokë kapuç leshi, i ka pohuar se nuk kishte autorizim dhe ka filluar të mbajë distancë me policin dhe më tej të largohet me vrap. Nga pas i është vënë punonjësi i policisë,i cili i ka kërkuar të ndalojë por Bilbili, i ka nxjerrë një armë pistoletë, duke e kërcënuar se nëse e ndiqte, do e qëllonte menjëherë. Efektivi i policisë ka qëlluar njëherë në ajër dhe mandej një herë të vetme në këmbë, duke bërë që Bilbili të rrëzohet në trotuar dhe mandej të arrestohet nga punonjësi i policisë.

Atë që nuk e bëri dot për disa herë Grupi i Operacioneve Speciale, RENEA dhe FNSH, sot e bëri një polic i vetëm, dhe padyshim i takon atij i gjithë shpërblimi financiar që policia kishte vendosur për kapjen e këtij personazhi kaq të rrezikshëm. Bilbili strehohej në Tiranë pa u shqetësuar nga askush, ndërkohë që FNSH dhe RENEA, ka kryer disa operacione pa rezultat për kapjen e Bilibilit dhe Haxhiut në fshatrat e Lushnjës. Haxhiu dhe Bilbili, prej disa vitesh ishin në kërkim, ndërkohë që kohët e fundit policia e shtetit, kishte ngritur dyshime të forta se kjo dyshe, vepronte në disa qytete, si killera me pagesë. Haxhiu dhe Bilbili janë shpallur në kërkim me një vendim të gjykatës së Lushnjës për vrasjen e Jurgen Hoxhës dhe Zamir Latifit. Ndërkohë objektivi i atentatit ishte në fakt, nipi i Aldo Bares, Xhulio Shkurti, i cili shpëtoi mrekullisht. Për këta ngjarje ata nuk mundën të arrestohen nga policia e Lushnjës dhe ajo e Fierit, ndërsa më pas këto dy personazhe dyshohet shumë se kanë ekzekutuar Besmir Kidën dhe biznesmenit Ardian Boriçit, i cili u vra në lokalin e tij në Lushnjë. Orgest Bilbili, rezulton i dënuar në mungesë për drogë me 7.4 vite burgim, ka njohje dhe dyshohet se është pjesë e grupit shoqëror të Julit të Pashakos, në Lushjë. Policia ka ngritur dyshime për Bilbilin, se së bashku me Lart Haxhiun, ishin qitësit kryesorë në atentatin kundër Landi Muharremit, prokurorit të Durrësit, Arjan Ndoja, dhe shoferit të tij Andi Maloku.

Por për këtë ngjarje, ende nuk ka asnjë masë sigurimi për këta dy persona, por vetëm një të arrestuar dhe ai është Redjan Rraja. Bilbili është nipi i Luan Bilbilit, i vrarë në 18 korrik 1998 në vendin e quajtur “Kodra e Ullinjve” në Lushnjë, nga anëtarët e bandës së Aldo Bares. Por Bilbili, konsiderohet si shoku i ngushtë dhe bashkëautor në disa krime në Lushnjë me, Lart Haxhiun, një tjetër personazh i botës së krimit në këtë qytet që është kthyer në makth për banorët e Lushnjes. Lart Haxhiu ishte fëmijë i mitur kur banda e drejtuar nga Aldo Bare, i dogji shtëpinë dhe disa vite më vonë në 2005 i vrau dhe vëllanë, Klodian Haxhiu. Mirëpo vitet kaluan dhe minorenët Bilbili dhe Haxhiu u rritën dhe prej gati 10 vitesh, janë kthyer në gjakatarë të pamëshirshëm, duke goditur njëri pas tjetrit anëtarët e bandës së Lushnjes, që drejtohej nga Aldo Bare, tashmë në burg. Dyshja Haxhiu-Bilbili, që prej disa vitesh po hakmerret në Lushnjë, akuzohet për një seri krimesh. E ndërsa sot në pranga ka rënë Orgest Bilbili, në arrati dhe mjaft aktiv duket se vijon të jetë miku i tij i ngushtë Laert Haxhiu. Në ditët në vijim Bilbili do dalë para gjykatës së Tiranë për t'u njohur me akuzën e ngritura për “Kanosje me armë ndaj punonjësit të policisë” dhe vrasje të kryer në dëm të Zamir Latifit dhe Jurgen Hoxhës në Lushnje.

B.K./I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento

Komente

 • Fr: 11/04/2020 14:35

  Polici tjesht beri punen e tij pa e ditur se me ke kishte te bente.renea dhe fnsh Kane deshtuar per faktin e thjeshte spese ne operazione te tilla eshte gjithmone dikush qe spiunon.

  Përgjigju
 • Xhelal: 11/04/2020 14:16

  Se Po u lane te lire do perhapet me shume te presumo deri ne fund te prrillit

  Përgjigju
 • Lazja nga plazhi: 11/04/2020 07:51

  Per RUMIN qe ka shkrujt ktu poshte. Pse mor p.. motre ta vriste prokurorin ky ku..ve lushnje apo se ju q... motrat ju gangove te durrsit. Ore qe ju morrat e durrsit nuk e keni tgjat jo se tani do hapi gojen ky do tregoje emrat e kunatit dhe atij plakushit tjeter qe nuk del nga shpia se do e zhduk indtit dokle.

  Përgjigju
 • Pac uraten: 10/04/2020 23:52

  Polici me siguri eshte Trim nga Laberia!..

  Përgjigju
 • Indrit Dokle: 10/04/2020 23:35

  O KURIOZI kush pjerdh mo per tfortet e tuj o k..e K...in kon me honger pune ditesh dhe hy ktu ta shofesh lajmin. I kan bo ditet e veta ato po ato tenderat te porti un kam me ja mor dhe ca jan shoqnia ktyne mond cekici dhe klod cerri do ju q... edhe grat.

  Përgjigju
  • Fieri: 11/04/2020 16:04

   Po ty boli kush te tha apo ju qe sjeni na fieri benin dini .e para ben isufaj apo qimja esht ne 5 me te fuqishemit ne fier po nr 1 ne fier esht renato sali ose si njihet ne fier renato çami bashk me krahun e tij te djath gramoz yzerin moz çami po ashtu. Keta jan me te forte ne fier pa diskutim e din ata qe jan na fieri ose dhe vet beni apo kosovaret e tjer e din vet leje ca mund te thon tifozet. Keta renua çamet vran e pren kush u ra me qaf ato vite po plot ama e kan mbi 20 vite si hyn gjemb ne kemb . Avdylet e shijakut kan respekt shum per renon se jan dhe çam te dy palet

  • Boli: 11/04/2020 12:25

   O klodi ca do vrasi nga fieri KY? Kush ka probleme me ben qimen ne fier? Po nuk esht me I forti i fierit ben qimja kshu? Ca lidhje ka ky me Ben qimen

  • Klodi: 11/04/2020 08:45

   Meqe flet si dokle . Klod saliu ishte shok me doklen po i vrau kta doklja hallall ta ket . Po kam hall se ne fillim do.vrasi 1nga fieri qe ka ca probleme me ben qimen se beni e nxori kt pyet njer kush e mori si puntor demek ne firm ndertimi

  • Fushkruja: 11/04/2020 02:17

   O fratel

 • Tosi: 10/04/2020 21:43

  Policin duhet ta largoni urgjent nga shqiperia ti ndryshoni dokumente dhe ti jepni 50 mij eurot e te vazhdoje jete te re . Se ketu shum problem do e ket punen me keto kriminela

  Përgjigju
 • Nard Murati: 10/04/2020 21:01

  Ky ka me tregu tgjitha se kush e coi me bo atentat prokurorit me emra me mbiemra. Tfortet e durrsit qe ose do vriten nga njoni tjetri jo indrit dokle,indrit taullaj, lul berisha me kunatin e vet ca lomshi do bohet ne durres. Kto tfortet shiket e vangjusj dakos lulna e lentna iher jane tu jetu per pune oresh jo ditesh eshte nis karvani me i djeg me acid familjarisht kurse ato pasunite qe kane dhe ato bizneset te porti do ja u mari tgjitha indrit dokle.

  Përgjigju
 • Amsterdam: 10/04/2020 19:58

  Jane vene ne levizje tani krimbat kush te japi informacion banditeve per policin.Vdesin per pak shoqeri me kriminelet keta Shefat tane

  Përgjigju
  • Kanun: 10/04/2020 21:21

   Fiks e the. Shefat e policise ne Shqiperi jane k***** e gangsterrave.

 • super: 10/04/2020 19:55

  Jam shume dakort me Greten.Agjentet e pol kriminale jane te lidhhur me krimin.Respekte per Policin

  Përgjigju
 • Gimi: 10/04/2020 19:53

  Kan plagosur prokurorin me pagese ne durres per Lentin , Lenti eshte ortaku Milit dhe kuptohet ne Tirane mbahen nga Mili as men as kalem sdo..

  Përgjigju
  • Xhomlliku: 16/04/2020 23:57

   Kto ne 2016 jan shpall nkerkim. Mili esht arrestu ne prill 2016 Kshuqe skan asnji lidhje me milin kto! Dhe kjo gjo kuptohet fare mir esht shum e thjesht qe nuk kan lidhje me njoni tjetrin.

  • Kuriozi: 10/04/2020 21:37

   Po pse ca flitet lentit kush ja beri atentatin???

 • Faik: 10/04/2020 18:44

  RESPEKTE pafund për OFICERIN e POLICISË SHIGJETA !! Trim dhe GUXIMTAR !! JEPINI SHPËRBLIMIN dhe HALLALL i QOFTË ! NJERËZ si ky i duhen POLICISË !!! POLICIA E SHTETIT dhe QEVERIA ti SEKYHESTROJË PRONAT dhe PASURITË e PATUNDSHME BANDITIT dhe KRRIMINELIT nga Lushnja e LEPURAVE dhe të gjitha ato PASURI dhe PRONA ti kalojnë POLICIT dhe FAMILJES së POLICIT !! RESPEKTE RESPEKTE RESPEKTE POLICISË sē SHTETIT

  Përgjigju
  • Lljana: 13/04/2020 14:06

   Sa per "lepuje" nuk gjene ne Lushnje se te gjithe kane rezulltuar qe jan "Lepuj" te eger ndaj mos i ofrndo te gjithe z.i nderuar!!!!!

  • Per gimin: 11/04/2020 18:56

   Po mir dihet qe esht renato çami po ca rendesi ka se spo marim vesh situata dhe fieri. Nejse po qe per ate pun edison harizaj apo faqedjeguri vlores ishte krye kriminel dhe shum i zgjuar edhe e vran apo tjetri e tjetri endrit dokle kam pershtypje se dhe tani qe ka dal ka shpetuar na kovidi vlla

  • Gimi: 11/04/2020 14:47

   Me I forti fierit dihet qe eshte renatoja o vlla po beni ka lek shum edhe ky indriti se rrun per asnje eshte kapo dei kapi kriminel I lindur do e fshije durresin ky lufte e madhe ka per tu bere o miq lum kush ik nga ai vend

  • ixi: 11/04/2020 07:57

   o fakir ta kan len mamin me barr lepujt e lushnjes apo ndoshta motren

  • Gjeço: 11/04/2020 07:42

   Ik ore fshatare kokelecke injorant

  • Faik: 11/04/2020 00:24

   Atij POLICIT do ti RRUAJNË KA*IN me gjithë TOPE FRRIKACAKËT dhe LEPUJT e Lushnjes !! POLICI do JETOJ në VENDIN e tij dhe SHUMË SHPEJT do bëhet ZV MINISTËR i BRENDSHËM , sepse i hoqi BREKËT KRRIMINELIT dhe BANDITIT , dhe SHUMË SHPEJT HORRAT dhe KRRIMINELËT e tjerë do SHKOJNË në P*** të MOTRËS së tyre , sepse NUK MUND të dalësh PA LAGUR duke bërë VRASËSIN me PAGESË gjithë JETËN !!!! AI KRRIMINELI NUK e ka më JETËN të SIGURT AS NË BURG !! Kanë për tja SHKË*DHYER MOTRËN ata GANGËSTERËT e Vérteté

  • Diku: 10/04/2020 23:07

   Kam hall se atij policit po nuk e larguan nga shqiperia, do e shfarrosin familjarisht, jo me ti japin prona e shperblime.

 • bruna: 10/04/2020 18:43

  Ky polic meriton uniformen,50 mij eurot dhe drejtor krimesh ne ministri.Nje kriminel i till ne mes Tiranes do thot qe ka mbrojtje nga vet strukturat e policise.Struktura qe nuk funksionojne,qe jan ne sherbim te krimit dhe jo te popullit.Qindra burokrat qe ngrohin poltronat ne zyra gjoja agjent dhe qe marrin rrogat nga taksat e popullit duhet te dalin ne rruge dhe keto polic heronj qe perballen me krimin cdo dit te zen vendin e tyre. Komplimente ministrit qe bredh ne tregje ne vend qe te arrestoj kriminelet,komplimente Rames qe publikon sherimin e 90 vjecareve dhe asnje fjal per kete polic shembull.Si e doni me troc se kaq qe pushteti esht i lidhur me krimin.

  Përgjigju
  • anonim: 12/04/2020 15:54

   nuk ju duket pak si loje e rilindaseve per tja fut te gjithe krimet ketij kalamit qe te loro e rajen me miqte e tij

  • elvis: 11/04/2020 00:00

   fiks fare

 • Emigranti.: 10/04/2020 18:27

  Plotesisht e meritueshme sasia prej 50000€ ti jepet ketij njeriu(policit)sepse:-si eshte e mundur qe brenda teritorit Shqiptar,dhe pa mundur te kapet???-pa tjeter qe disa agjente krimesh e ndihmojne!!!Jo vetem kaq por duhet graduare ne detyre,po ndodhi qe te meret mase ndaj tij,atehere vertet kupola e krimit jane ata qe drejtojne tendin!

  Përgjigju
 • Eritan: 10/04/2020 18:12

  Ky oficer policie, ky djale hero qe hallall qumshi nenes urgjent duhet te merret ne mbrojtje dhe emerohet ne nje pozicion pune te miremenduar. Keto rastesi ndodhin ne shume vende te botes, POR problemi madh eshte se si ka mundesi qe nje kriminel i regjur del ne mes te tiranes ne mes te shtetrrethimit....kam bindjen se sot jo vetem disa drejtues policie por edhe disa politikane te larte JANE MERZITUR....jam i bindur per kete. Te lumte dora o bir i ketij vendi, o oficer i denje i policise qe vertet duam te gjithe. Nje bravo te madhe per guximin dhe profesionalizmin.

  Përgjigju
 • Greta: 10/04/2020 17:47

  Rrogat e qindra gjoja agjenteve kriminal qe jan vet kupola e krimit qe ndihmon kriminelet ti jepen ketij polici hero bashk me gjith shumen e premtuar per kapjen e tij.Mendoni cfar organesh hetimi kemi kur ky pler fshihej ne mes te tiranes dhe jo ne male.Esht e habitshme qe Rama nuk e ka marr ende meriten ne Facebook...se mos esht mik i tij dhe ky polic hero i prishi pun?

  Përgjigju
 • Abcde: 10/04/2020 17:47

  Policit 0 medalje, 0 shpërblim, bile të shkarkohet nga detyra dhe të ndëshkohet për thyerje të rregullores sepse ka rrezikuar jetën e vet dhe të qytetarëve. Ky Bilbili qenka treguar NJERI, ka pasur tërë kohën dhe para përgatitjen që ta asgjësonte policin por nuk ka qënë shenjestra e tij. Përveç kësaj nësw e lexuat artikullin thotë se bandat u kanë djegur shtëpinë, vrarë xhaxhanë dhe vëllanë dhe ato po hakmerreshin ndaj anëtarëve të bandave që shteti spo i kap dot dhe shkon e kap ky polici BUDALLA. Turp të ketë, ku ti gjesh disa Bilbila që ta pastrojnë i çikë se shteti kap ati që do, jo ato që duhet.

  Përgjigju
  • Edi Goxhaj: 11/04/2020 02:57

   Ik mor byth q... te q*fsha rropt ty e bilbilt tend te shkarkohet thot ky moter q... po motren tende kush do ta ruaj pastaj...keta bilbilat qe jan jashte...fis q.. i mutit...te arestohet polici thote moter deri

  • Harun: 10/04/2020 20:08

   Normal qe flet kshu pa e njohur

 • Rumi: 10/04/2020 17:03

  Kur se vrau ate prokurorin tja q**** robt,pranadaj duhet ta beje burgun te perjetshem ky

  Përgjigju
  • Anna: 10/04/2020 22:31

   Fix

 • Vlore: 10/04/2020 16:34

  Medalje policit dhe shpërblimin 50 mijë euro!

  Përgjigju
 • E Majta: 10/04/2020 16:31

  Kush eshte ky polic qe e kapi gradoheni urgjent dhe kalojini nje shperblim.

  Përgjigju
 • Luli 7 x 7 =42.5: 10/04/2020 16:08

  Brovo, Polic me kurajo, dhe mbi te gjitha me intuite. Nuk duhet shume pune te kapesh kriminelet ketu. Vetem pak me shume vullnet politik, dhe te gjithe i ke ne burg.

  Përgjigju
  • Hysa: 12/04/2020 21:28

   Ekote te harxhosh kohen policia i njeh mire se me ata rrin e i ndane parate njeriu me i humbur i qytetit i dim kush vjedh kush vret kush fallsifikon kush shet droge kush merret me prostituta kush nderton e te gjithe i mbron policia fhe shefat te gjitha jane perralla te zbukuruara nga prokuroria....harxhim kohe.

  • Qytetari: 10/04/2020 17:58

   Te rroje partia me udheheqesin ne krye

  • Fjeço: 10/04/2020 17:49

   Ik ore injorant vlore



×

Lajmi i fundit

John

Elbasan/ Mungesa e ndriçimit shkakton aksident të katërfishtë! Shpëtojnë për mrekulli 4 shoferët