‘Pa frymë’ dhe në frikë, të rinjtë e Australisë revoltohen me spotin e vaksinimit të qeverisë: Ende nuk na kanë dhënë të drejtën për të marrë dozën e vaksinës

AUSTRALI- Një thirrje dramatike për vaksinim përmes një spoti të qeverisë, në të cilën paraqitet një grua e re me vështirësi në frymëmarrje ka shkaktuar revoltim te australianët.

Në videon e publikuar orët fundit, paraqitet një grua e moshës së re e cila është e shtrirë në shtrat me aspirator dhe vështirësi të theksuara në frymëmarrje.

“COVID-19 mund të prekë këdo. Qëndro në shtëpi. Testohu. Rezervo vaksinën tënde", thuhet në fund të spotit.

Revolta ka ardhur nga rinjtë e vendit për shkak se megjithëse në video paraqitet një vajzë e re, qeveria ende nuk i ka mundësuar të rinjve të drejtën e vaksinimit kundër COVID-19.

Thirrja e qeverisë përmes spotit ka ardhur teksa vendi po përballet me rritjen drastike të rasteve pozitive me variantin delta.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Po raportonte motin live, qenushi tërheq gazetaren e BBC dhe shkakton të qeshura në studio