Pa regjistra dhe në kushte minimale pune, mësuesit paralajmërojnë protestë në Tiranë: Më 19 janar pezullojmë orën e parë të mësimit

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Kushtet minimale të punës, vonesat e pagave dhe mungesa e regjistrave në klasa kanë bërë që mësuesit të paralajmërojnë protesta në të gjitha shkollat e kryeqytetit.

Mësuesit kanë vendosur që protesta të fillojë më 19 janar, duke pezulluar orën e parë të mësimit. Siç ka njoftuar Sindikata e Arsimit nëse nuk merren masa për plotësimin e kërkesave, protesta do të zhvendoset përpara Zyrës Arsimore më 26 janar në orën 14:30.

"Mësuesit e Tiranës të bëhen gati të protestojnë për:

-Regjistrat (muaji janar shkollat pa regjistra)

-Kushtet minimale të punës.

-Pagat e pamjaftueshme.

Javës që vjen, të mërkurën, Protestë në çdo shkollë të Tiranës.( të pezullohet ora e parë e mësimit).( 45 min e para të mësimit)

Mësuesit qëndron përprara klasës, por nuk zhvillon mësim.

E mërkurë 19 janar, të pezullohet  ora e parë e mësimit protestë në çdo shkollë të Tiranës...

E mërkurë 26 janar ora 14:30 protestë përpara Zyrës Arsimore Tiranë.", shkruhet në njoftim.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Ndarja nga jeta e Nishanit,Gjiknuri: Një personalitet që diti të përcjellë gjithmonë vlerat më të mira njerëzore, qetësinë dhe maturinë