Pacientja i bie violinës gjatë operacionit të heqjes së tumorit në tru (VIDEO)

Pacientja

Mund të duket e pazakontë, por një pacienteje iu kërkua të luante në violinë kur po i hiqnin tumorin në tru në një spital në Londër.

Sipas CNN, kirurgët i kërkuan 53-vjeçares të luante instrumentin e saj për të siguruar që aftësitë muzikore të violinistit profesional nuk ishin dëmtuar gjatë një heqjeje të tumorit.

Tumori, në lobin e saj frontal të djathtë, ishte rrezikshmërisht afër zonave të trurit të saj që ishin përgjegjës për koordinimin e lëvizjeve delikate në dorën e saj të majtë.

Këto rajone janë vendimtare për të luajtur violinë dhe në disa pika, distanca e tyre nga tumori ishte aq e ngushtë sa një kartë krediti.

"Violina është pasioni im. Unë kam luajtur që kur kam qenë 10 vjeç. Mendimi për të humbur aftësinë time më thyente zemrën",  tha Dagmar Turner në një njoftim.

Dr. Keyoumars Ashkan, një neurokirurg, erdhi me këtë zgjidhje krijuese.

"Ne kryejmë rreth 400 reseksione, heqje të tumorit çdo vit, i cili shpesh përfshin pacientë që nxitojnë të kryejnë teste gjuhësore, por kjo ishte hera e parë që unë kam pasur një pacient të luajë një instrument", tha ai në njoftimin.

Para procedurës, një ekip ekspertësh mjekësorë kaloi dy orë në ‘hartën e trurit’ të Turner për të kuptuar se cilat zona ishin aktive kur ajo luante violinë.

Mjekët arritën të heqin me sukses mbi 90% të tumorit pa dëmtuar aftësitë e shkëlqyera motorike të Turner.

Ajo shkoi në shtëpi me burrin dhe djalin e saj tre ditë pas procedurës.

 "Unë shpresoj të kthehem me orkestrën time shumë shpejt" tha Turner pas operacionit.

Ajo luan me Orkestrën Simfonike “Isle of Wight”.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri edhe me burg për shkelësit e rregullave gjatë emergjencës së koronavirusit?

Komento