Pacientja tek Ortopedia del pozivite me koronavirus, mbyllet i gjithë pavioni në Spitalin e Lezhës! Vetëkarantinohen mjekët (VIDEO)

Pavioni i ortopedisë në spitalin e Lezhës është mbyllur, pasi një paciente e shtruar në këtë pavion ka rezultuar dje pozitive me COVID-19. Bëhet fjalë për një të moshuar e cila ishte shtruar prej tre ditësh në këtë pavion, pasi kishte kryer një ndërhyrje kirurgjikale në këmbë.

Gjatë qëndrimit në spital pacientja ka shfaqur temperature të lartë e cila ka vijuar për dy ditë më radhë. Duke parë gjendjen e sajë shëndetësore, 70-vjeçares ju bë tamponi dhe rezultoi pozitive me covid-19. Menjëherë pas konstatimit të rastit u dezinfektua dhe u mbyll reparti i ortopedisë, ndërsa stafi mjekësor dhe ai sanitar janë futur në karantinë si masë mbrojtëse dhe parandaluese e përhapjes së koronavirusit nëse ata mund të jenë infektuar për shkak të kontakteve që mund të kenë patur me pacienten. Atyre u janë marrë tamponët dhe janë në pritje të rezultateve të analizave.

Sipas burimeve pacientja që rezultoi pozitive me covid 19 ka patur historik udhëtimi me Italinë, por vetëm pasi i janë shfaqur shenjat klinike të koronavirusit, u ka treguar bluzave të bardha që kishte qenë në shtetin fqinj kohet e fundit. E moshuara është dërguar në spitalin infektiv të Tiranës, ndërsa familjareve të saj ju është kërkuar që të vetëkarantinohen. Në Lezhë janë në total 4 të prekur me COVID-19, mes të cilëve 2 infermiere, 1 saniatare.

Reparti i Ortopedisë te Spitali i Lezhës


Lajmi kryesor:

6 viktima me COVID-19/ 174 të infektuar...4 fëmijë! Dy rastet e para në Tropojë (Tirana 102 të prekur)


G.M./Ne.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shuhet kompozitori i këngëve epike, Përparim Tomçini