Padia ndaj Xhelal Mziut, kryebashkiaku i Kamzës Rakip Suli paraqitet në SPAK (VIDEO)

TIRANË- Kryebashkiaku i Kamzës, Rakip Suli është paraqitur ditën e sotme në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion për shkak të padisë që ka bërë ndaj Xhelal Mziut.

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta mëson se Suli është thirrur në SPAK për të dhënë më shumë sqarime ndaj kallëzimit për Mziun për abuzim me tenderat në kohën që mbante postin e kryetarit të bashkisë se Kamzës.

Report Tv ka siguruar edhe videon nga momenti kur Suli futet në Prokurorinë e Posaçme. Ndërkohë, rreth 2 muaj më parë, ka qenë Xhelal Mziu që u paraqit në SPAK për këtë kallëzim.

Hetimet po ndiqen nga prokurori Klodian Braho. Sipas dosjes hetimore, në lejet e ndërtimit dhënë nga bashkia Kamëz, Xhelal Mziu në atë kohë kryetar bashkie, nuk ka zbatuar 3% të pronësisë për strehim social nga kompanitë e ndërtimit, të cilat sipas marrëveshjes e japin ose banesë të përfunduar ose paguajnë vlerën monetare.

Xhelal Mziu është kallëzuar më herët nga pasardhësi i tij edhe për lejen e thertoren së mishit në Paskuqan si dhe lejen e dhënë disa kompanive në transportin publik në Kamëz.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Bardhi insiston që PD të votojë ndryshimet në komisionin për Reformën Zgjedhore! Çuçi: Të shtyjmë afatin fillimisht

Bardhi insiston që PD të votojë ndryshimet në komisionin për Reformën Zgjedhore! Çuçi: Të shtyjmë afatin fillimisht