Pakistani ndalon të gjitha festimet për Vitin e Ri, në shenjë solidariteti me palestinezët

Pakistani ndalon të gjitha festimet për Vitin e Ri, në shenjë solidariteti me palestinezët

Kryeministri i Pakistanit, Anwaar-ul-Haq Kakar

Kryeministri i përkohshëm i Pakistanit Anwaar-ul-Haq Kakar ka njoftuar vendimin e qeverisë së tij për të ndaluar festimet e Vitit të Ri në solidaritet me popullin e Palestinës, ndërsa Izraeli vazhdon fushatën e tij të pamëshirshme ushtarake në Gaza.

Izraeli ka vrarë mbi 21,000 palestinezë në Gaza që nga 7 tetori, sipas shifrave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza. Sulmet ajrore dhe tokësore të Izraelit kanë tërhequr kritika të ashpra nga vendet myslimane në mbarë botën, përfshirë Pakistanin, dhe kanë rritur thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm.

Në një video-mesazh ekskluziv, kryeministri i Pakistanit dënoi veprimet e Izraelit në Palestinë, duke thënë se Islamabadi kishte bërë thirrje në mënyrë të përsëritur për një armëpushim në Lindjen e Mesme.

“Duke pasur parasysh situatën jashtëzakonisht shqetësuese në Palestinë dhe për të shprehur solidaritetin me vëllezërit tanë të shtypur palestinezë, do të ketë një ndalim të plotë nga qeveria e Pakistanit për çdo funksion që lidhet me Vitin e Ri”, tha Kakar.

Ai u bëri thirrje qytetarëve që të shprehin solidaritetin me popullin e Palestinës duke e pritur vitin e ri me thjeshtësi.

Kakar tha se Pakistani ka dërguar tashmë dy dërgesa ndihme në Gaza dhe se së shpejti do të dërgohet edhe një e tretë.

Kriza spirale humanitare e Gazës ka përforcuar thirrjet për t'i dhënë fund armiqësive.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar vazhdimisht se do të vazhdojë fushatën për të shkatërruar Hamasin.

2.4 milionë banorët e Gazës kanë vuajtur nga mungesa të mëdha të ujit, ushqimit, karburantit dhe ilaçeve, me ndihma të kufizuara që hyjnë në territor.

Rreth 1.9 milionë banorë të Gazës janë zhvendosur, thotë OKB.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Java e fundit e Kuvendit, PS e opozita në limite për ndryshimet e Kodit Zgjedhor! Palët ende në diskutime

Java e fundit e Kuvendit, PS e opozita në limite për ndryshimet e Kodit Zgjedhor! Palët ende në diskutime