Pamjet/ Beteja e Urave, ukrainasit shkatërrojnë makina ushtarake ruse, disa përfundojnë në lumë

Pamjet/ Beteja e Urave, ukrainasit shkatërrojnë makina ushtarake ruse, disa përfundojnë në lumë

 

Kalimi i një lumi në një territor "të kontestuar" midis dy ushtrive "është një manovër jashtëzakonisht e rrezikshme dhe vetëm zbulon presionin ndaj të cilit komandat ruse u nënshtrohen për të marrë rezultate në operacionet në Ukrainën lindore".

Në betejën e lumit Siverskyi Donets, në perëndim të Severodonetsk, rusët humbën shumë.

Beteja falë së cilës forcat ukrainase "parandaluan me sukses një përpjekje për të kaluar lumin" dhe në të cilën "Rusia humbi elementë të rëndësishëm manovrimi të blinduara nga të paktën një grup taktik batalioni, si dhe pajisjet e vendosura për urën".

Moska - zbulon inteligjenca britanike - po përpiqet dëshpërimisht të thyejë frontin e mbrojtjes ukrainase për të arritur në Sloviansk dhe Kramatorsk.


Lajmi kryesor:

Erdogan kundër Finlandës dhe Suedisë në NATO! Pentagoni i kërkon Moskës armëpushim! Inteligjenca e Kievit: Putini i sëmurë rëndë, grusht shteti në Rusi


Ora 10:02
Pamjet/ Beteja e Urave, ukrainasit shkatërrojnë makina ushtarake ruse, disa përfundojnë në lumë
 • K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

   Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?  ×

  Lajmi i fundit

  Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë

  Habit aktivisti nga Kosova: Jam me Kroacinë, nuk i kuptoj kosovarët që harxhojnë pare dhe shqyejnë gurmazin për Shqipërinë