Parlamenti britanik refuzon sërish marrëveshjen e BREXIT, lideri laburist kërkon dorëheqjen e May

Parlamenti britanik refuzon sërish marrëveshjen e BREXIT, lideri laburist kërkon dorëheqjen e May

Ligjvnësit britanikë kanë refuzuar për të tretën herë marrëveshjen e daljes nga BE, për të cilën kryeministrja May kishte negociuar me BE.

Kryeministrja May e pranoi disfatën e marrëveshjes dhe tha se të hënën do të vazhdojnë debatet për alternativën për marrëveshjen e Brexitit. Lideri laburist, Jeremy Corbyn i kërkoi asaj të japë menjëherë dorëheqjen, duke krijuar mundësi që Britania e Madhe të mbajë zgjedhje të reja.

Edhe folës të tjerë në parlamentin britanik kërkuan zgjedhje të reja. Deputetë laburistë e akuzuan May-n se e rivuri në votë marrëveshjen e saj të dështuar, për t'u shërbyer karrierave të konservatorëve të partisë së saj.

Ligjvënësit e kanë refuzuar këtë marrëveshje në muajin janar, për shkak të një barriere fizike në ishullin e Irlandës.

Ndërsa në 12 Mars, marrveshja u refuzua ku 391 deputetë votuan kundër ndërsa 242 ishin pro.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Sazan Guri: E përcolla të ndjerin

Sazan Guri: E përcolla të ndjerin