Tërmetet në Korçë/ PS jep 70 mln lekë! Kontribuojnë bashkitë socialiste, refuzojnë Prrenjasi e Cërriku të LSI-së

Partia Socialiste do të nxjerrë më vete një fond prej 70 milion lekësh që do të shkojnë për banorët e prekur nga tërmeti në qarkun e Korçës. Lajmi është njoftuar nga Zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali në përfundim të mbledhjes së Kryesisë së PS. Ky fond do të shkojë në ndihmë të banorëve të Floqit, Qafëzezit dhe Vidohovës, të cilëve iu dëmtuan banesat për shkak të tërmeteve që prekën këtë zonë.

"Së pari, ne vendosëm që Partia Socialiste t'i bashkohet fondit të solidaritetit për banorët e prekur nga tërmeti në Qarkun e Korçës dhe konkretisht të alokojë një fond prej 70 milion lekësh. Bashkitë socialiste së bashku me biznesin, të cilit i është thirrje për t’u bashkuar në këtë fushatë solidariteti kanë kontribuar dhe do të ndërtojnë shtëpitë e banorëve të Floqit, të Qafëzezit, Vidohovës apo fshatrave të tjerë. Partia Socialiste ka vendosur t'i bashkohet kësaj fushate duke hequr nga fondet e saj dhe duke ia shtuar fondin e solidaritetit" tha Spiropali.

Kujtojmë se një kërkesë për fonde e bëri pak ditë më parë kryeministri Rama në një takim me banorët e Tiranës ku thoshte se duhej të kontribuonin edhe bashkitë socialiste me së paku një shtëpi të ndërtuar për çdo bashki. Ndërkohë kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i është përgjigjur kësaj thirrje madje duke thënë se do të kontribuojë në ndërtimin e 4 banesave.

Kësaj kërkese i është përgjigjur edhe Bashkia e Elbasanit, e cila ka kontribuuar me një fond prej 3 milion lekësh. Gjithashtu, edhe Bashkitë e Librazhdit, Gramshit dhe Belshit me një fond prej 2.6 milion lekësh, si dhe Bashkitë e tjera. Ndërkaq, Bashkia e Prrenjasit e drejtuar nga LSI, Miranda Rira nuk i është bashkuar kësaj nisme, duke argumentuar se nuk ka fonde.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:01
Tërmetet/ Plotësohet pothuajse gjysma e fondit të nevojshëm për banorët, Korça fond 100 mln lekë

1531502582_sotiraqfilo.jpg

100 milion lekë,do të vihen në dispozicion nga Bashkia Korçë për ringritjen e shtëpive të dëmtuara  nga tërmeti në Floq dhe zonat e tjera të dëmtuara në qytet e fshatra të bashkisë. Siç është raportuar më herët, nga përllogaritjet e bëra, dëmi i shkaktuar nga tërmetet kapte shumën rreth 250 milion lekë. Për të bërë të mundur grumbullimin e kësaj shume, janë vënë në lëvizje bashkitë e drejtuara nga socialistët, pas urdhrit të kryeministrit Rama, si dhe disa biznese private.

Ora 17:43
Shkon në 6 numri i Bashkive që kontribuojnë për Korçën/ U bashkohet dhe Fieri

Këshilli i Bashkisë Fier ka akorduar sot 3 milionë lekë në ndihmë të familjeve të prekura nga tërmeti në Floq dhe zonat e tjera në Bashkinë Korçë. Ka qenë nisma e Bashkisë Fier për këtë mbështetje financiare, që ka nxitur një mbledhje jashtë radhe të Këshillit për të ndihmuar në rindërtimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti.

Ora 17:02
Tërmetet në Korçë/ Bashkia e Vlorës 3 milion lekë për banorët e prekur

Listës së Bashkive që kanë kontribuuar me fond për banorët e prekur nga tërmeti është edhe Vlora. Mësohet se ditën e sotme është mbledhur me procedurë të përshpejtuar Këshilli Bashkiak, ku me 22 vota 'pro' është rëndë dakord që të akordohet një fond prej 3 milion lekësh.

Ora 13:47
Tërmeti në Korçë/ Bashkia e Elbasanit akordon gjysmën e fondit të emergjencave për banorët e prekur

Bashkia e Elbasanit është solidarizuar me banorët e prekur nga tërmeti në Korçë duke vendosur akordimin e gjysmës së fondit të emergjencave si ndihma për ta.

Këshilli Bashkiak i Elbasanit miratoi një fond prej 3 milion lekësh  të cilat do t’i kalojnë Bashkisë së Korçës për rindërtimin e shtëpive të shembura.

Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, kryetari i bashkisë, Qazim Sejdini ka thënë se bashkia e Elbasanit gjithmonë ka qenë e gatshme dhe është solidarizuar në raste të tilla emergjence.

Fondi i akorduar do të ndihmojë kryesisht zonën e Floqit, por edhe zona të tjera të prekura si në Devoll dhe Ersekë.

Këtij solidarizimi i është bashkuar edhe Bashkia e Librazhdit e cila akordoi një fond prej 2.6 milion lekë të reja e po ashtu bashkitë e Gramshit dhe të Belshit. Bashkia e Prrenjasit shprehet se nuk ka fonde ndërsa Bashkia e Cerrikut thotë se nuk e ka një udhëzim të tillë.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • dulja: 10/06/2019 15:02

    bravo PS po kjo PD sa do japi ,a po i duhen parate pere te destabilizuare vendin

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ UEFA nis procedimet disiplinore ndaj Shqipërisë pas humbjes me Italinë

Euro 2024/ UEFA nis procedimet disiplinore ndaj Shqipërisë pas humbjes me Italinë