Pas Kurtit edhe Osmanit, Lajçak takon Hotin, Kryeministri në largim: I urova sukses në finalizimin e procesit të dialogut me Serbinë!

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak dhe kryeministri në largim Avdullah Hoti

Pas takimit me kreun e LVV-së Albin Kurti dhe presidentes në detyrë Vjosa Osmani, Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak është takuar me kryeministrin në largim Avdullah Hoti.

Ai lidhur më këtë takim ka bërë një postim në rrjetin e tij social Facebook, ku tha se ka falënderuar Lajçakun për bashkëpunimin e deritanishëm në ndërmjetësimin e procesit të dialogut me Serbinë dhe i uroi sukses në finalizimin e këtij procesi.

“Prej korrikut 2020, dialogu rifilloi mbi tri parimet bazë: do të diskutohet për marrëveshje përfundimtare me njohje reciproke, sovraniteti e integriteti territorial i Republikës së Kosovës është i pa negociueshëm, ndërsa Kushtetuta e Kosovës është e paprekshme.”, shtoi Hoti.

 


Lajmi kryesor:

Kurti në takim me të dërguarin e BE-së, Lajçak: Dialogu me Serbinë nuk është prioriteti i parë! Nuk jemi kundër por duhet të përgatitet mirë


J.GJ.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

‘Mbajtën qeverinë në këmbë’, postet e tjera që iu besuan partisë shqiptare në Maqedoni