Pas Putinit edhe Lukashenko na fut në ‘listën e zezë’! Qeveria e Bjellorusisë miraton listën e vendeve armike, mes tyre dhe Shqipëria

Pas Putinit edhe Lukashenko na fut në ‘listën e zezë’! Qeveria e Bjellorusisë miraton listën e vendeve armike, mes tyre dhe Shqipëria

Lukasheko

Qeveria bjelloruse ndjek shembullin e Rusisë. Mediat ruse raportojnë se Lukashenko ka miratuar një listë të "vendeve jomiqësore". Lista përfshin Australinë, shtetet anëtare të BE-së, Kanadanë, Lihtenshtajnin, Norvegjinë, Zelandën e Re, Shqipërinë, Islandën, Maqedoninë e Veriut, Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Malin e Zi, Zvicrën. 

Sipas dekretit të qeverisë, vendet po ndërmarrin "veprime jomiqësore kundër subjekteve juridike dhe individëve bjelloruse".

Më parë, qeveria ruse miratoi më 7 mars një listë të vendeve dhe rajoneve që kanë ndërmarrë veprime jo miqësore kundër Federatës Ruse, kompanive dhe qytetarëve rusë.

Përfshirë Shqipërinë, Shtetet e Bashkuara, shtetet anëtare të BE-së, Mbretërinë e Bashkuar, Ukrainën, Japoninë dhe disa vende dhe rajone të tjera.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 08/04/2022 11:25

  Pse cfare mund te priste Shqiperia nga ato vende qe votoi kunder tyre ? Ketu do veje nje buke me 1000 leke te reja dhe na rrofte nato dhe amerika

  Përgjigju
  • AltinTop: 09/04/2022 10:46

   Ti qe ankohesh per buken, nga iPhone i shkruan keto mo?

  • Mali: 08/04/2022 13:52

   Shko mor karagjoz merru me pune se nuk ben politika per ty!

 • LORA: 08/04/2022 10:57

  Lukashenko eshte jo-legjitim. Ia vodhi konkurentes se tij dhe u ngul ne fron prej putankes se Rusise. Keshtu qe i duhet te beje zagarin e tij permanent. Keqardhje per Popullin e Bjellorusise.

  Përgjigju
 • pet: 08/04/2022 10:49

  ne shqiperi ket vit do shkojn per pushime vetem maloket e londres edhe ata nuk mind te shkojn ne qofte se aviono nuk ka petrol

  Përgjigju
  • Elvis: 09/04/2022 23:59

   Kush jan dhe per ke e ke fjalen maloke????

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan