Negociata për presidentin? Pas Alibeajt, Kim takon Ballën: Të vijojë zbatimi i Reformës në Drejtësi!

TIRANË- Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim zhvilloi sot në ambientet e Kryesisë së Kuvendit një takim me kreun e grupit parlamentar të PS, Taulant Balla me të cilin bisedoi për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, vijimin e reformës në drejtësi dhe mbështetjen e SHBA për integrimin e Shqipërisë në BE.

"U takuam për të diskutuar për rritjen e bashkëpunimit gjatë kremtimit tonë të njëqindvjetorit; vazhdimi i zbatimit të reformës në drejtësi, e cila mbështetet nga  SHBA dhe nevoja për t'u integruar në BE,  duke respektuar rolin institucional të Parlamentit", tha Kim. 

Një ditë më parë Kim u takua me kreun e grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeajn, takim të cilin e përdori për t’i dërguar një mesazh të qartë Sali Berishës, duke theksuar se Alibeaj është kryetar i komanduar i PD, deklaratë kjo që nxiti reagimin e ashpër të mbështetësve të Berishës.

Ndonëse nuk është pohuar të ketë lidhje, por të gjitha takimet e ambasadores amerikane po zhvillohen në një kohë kur trojka socialiste, Balla-Spiropali-Gjiknuri, ka nisur negociatat për gjetjen e presidentit të ri që do të zëvendësojë Ilir Metën. Duket se emri i presidentit të ri mund të jetë një ndër temat e bisedimeve të Yuri Kim me krerët e dy grupeve kryesore parlamentare në Shqipëri, por edhe me kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla. 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 07/04/2022 01:16

  /TURI/,cfare shteti jeni ju qe vjen ambasadorja e huaj dhe vendos per cdo gje?! Ju jeni vendi qe akoma doni te ricikloni Berishen,jeni vendi ku nje fshat i tere hidhet ne ere dhe asnje BIG SHOT nuk eshte as marre ne pyetje jo me te denohet,jeni shteti ku gjyqtaret quhen te pergatitur me 6 muaj kurs,jeni shteti ku mund te vrasesh nga nje here dhe 4 a me shume persona dhe prape nuk denohesh me burgim te perjetshem,jeni shteti ku prokurori te nxjerr nga burgu me lehte e me shpejt se avokati,jeni shteti ku legalizohet e ligjerohet shkelja e krimi,jeni shteti ku ankoheni per korrupsionin e qeveritareve te larte nga njera ane,por jeni te paret qe tentoni t'i jepni rryshfet policit ne rruge vetem qe te mos ju vendose gjobe,shtet ku mjafton nje dreke e nje poze para kamerave e bajraktareve tane te politikes per te vendosur per fatin e nje vendimi gjyqesor ne gjykate....Dhe lista vazhdon.Kur te beheni me te vertet shtet i ligjeve e si drejtes,atehere ambasadoret nuk do kene nevoje t'ju marrin perdore e t'ju mesojne e t'ju udhezojne.

  Përgjigju
 • harper: 06/04/2022 15:54

  nuk vjen ambasadorja me von ligjin ne shqiperi, ligjin e even elita qe e ka mbush shqiperine me borxhe edhe kim esht thjesht roja e pageses se borxheve, dhe garanti i borxheve esht trapi i surrelit, kshu nuk ngrejm koke asnjehere edhe cdo lende e pare ne shqiperi e kontrollon elita.

  Përgjigju
 • Miri: 06/04/2022 15:11

  Personat me lidhje me krimin duhen refuzuar.I lutem ambasadores ti refuzoje shpalle nongrata sic beri me Berishen.Populli Dhqiptat meriton shpetim.

  Përgjigju
 • Tosi: 06/04/2022 13:36

  Nuk ka me keq tek sheh sesi ne vend te luftohet, haptazi mbeshteten individed me kontribute te medha ne "vepra te medha" korrupsioni.

  Përgjigju
 • Turi: 06/04/2022 12:22

  Cfare shteti jemi ne kur vjen nje ambasdore e huaj dhe vendos per gjithcka ? Ky vend ka mar fund me kohe

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli