Pasta primavera nga zonja Vjollca

Pasta primavera

Përbërësit:

320 gr makarona

Vaj ulliri

2-3 thelpinj hudhra

1 spec i kuq

1 spec jeshil

1 kungull i njomë

2-3 kërpudha

1/2 filxhan çaji bizele

200 gr asparag

1 karrotë

250 gr domate qershi

Kripë dhe piper i zi

Parmixhan

Borzilok

Përgatitja: 

Vendosim në zjarr një tenxhere me ujë të bollshëm për të valuar, pak kripë dhe makaronat. Në një tigan me vaj ulliri të ngrohur shtojmë hudhrat të grira imët, shtojmë speca të prerë në gjatësinë e makaronave, dhe kungullin po ashtu të prerë në gjatësinë e speveve I kaurdisim përsëri për 3-4 minuta, shtojmë kërpudhat në feta, i kaurdisim përsëri për 2 minuta. Më pas shtojmë bizelet dhe asparagun të prerë si perimet e tjera. si dhe karrotën të prerë me pirunin e patateve në kubik dhe I përziejmë sëbashku.Në fund vendosim domatet të prera në gjysmë, rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi I përziejmë derisa perimet të ulin volumin dhe të jenë pak aldente. Kullojmë makaronat dhe I shtojmë në tenxheren me perime bashkë me një garuzhde lëng makaronash. I përziejmë mirë për një minutë dhe I servirim duke I spërkatur me parmixhan dhe borzilok.

 

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se po shkojmë drejt një izolimi të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një muaj para se të hyjë në Shtëpinë e Bardhë, Biden thyen këmbën duke luajtur me qenin e tij