Pastiçe orientale me petë nga zonja Albana

Pastiçe orientale

Përbërësit:

 • 500 gr makarona
 • 300 gr kima
 • 300 gr domate të freskëta
 • 1 gotë e vogël verë e bardhë
 • 1 kokërr qepë
 • 2 lgj galetë
 • 1 kanellë
 • 2 lgj gjalpë
 • 150 gr djath i grirë
 • Vezë sipas dëshirës
 • Kripë, arrë moskat
 • Petë të gatshme

Përgatitja:

Ziejmë makaronat me ujë të bollshëm me kripë. Në një tenxhere skuqim qepën e grirë hollë me pak vaj derisa të zverdhet. Shtojmë kimanë duke e kaurdisur, e shuajmë me verë dhe më pas shtojmë domatet e grira dhe i lëmë të gatuhen. Tek makaronat që kemi zjerë shtojmë dy lugë gjalpë, djathin dhe vezët e rrahura. Trazojmë kimanë bashkë me makaronat.  Në tavë shtrojmë 3-4 petë të spërkatura me gjalpë, hedhim makaronat dhe sërish petë. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Cel

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Zjarr në Nartë, digjen disa dyqane, rrezikohen nga flakët edhe banesa të tjera

Vlorë/ Zjarr në Nartë, digjen disa dyqane, rrezikohen nga flakët edhe banesa të tjera