Pastrimi i 18 mln euro përmes transfertave bankare nga Taçi dhe njerëzit e tij, banka: Që në fillim u morën masat dhe u bashkëpunua me organet kompetente

Pastrimi i 18 mln euro përmes transfertave bankare nga Taçi dhe njerëzit e tij, banka: Që në fillim u morën masat dhe u bashkëpunua me organet kompetente

Ish biznesmeni i naftës në Shqipëri, Rezart Taçi, kunati i tij Artur Balla dhe ish turpëroja Beldar Lilo, akuzohen për pastrim parash për llogari të 'Cosa Nostras-s'. Në bashkëpunim me italianin Francesco Zummo dhe ekonomistin e tij Fabio Petruzzella, Taçi së bashku me dy njerëzit e tij akuzohet se kanë hapur llogari bankare pranë ‘Alpha Bank’ në Tiranë dhe pastaj duhet transferoheshin në Hong-Kong dhe Singapor nëpërmjet një kompanie të Rezart Taçit. Paraqë që do trasferoheshin kapnin shifrën e 18.4 milionë euro, por u bllokuan nga SPAK.

Burime zyrtare nga 'Alpha Bank’ informojnë se "banka që në momentin e parë të depozitimit ka ndërmarrë të gjitha masat e duhura sipas procedurave të saj të brendshme dhe kuadrit ligjor, duke informuar dhe bashkëpunuar ngushtë me organet kompetente".


Lajmi kryesor:

Pastronin paratë e 'Cosa Notra-s', burg kunatit dhe ish truprojës së Rezart Taçit! Mohojnë akuzat: S'kemi bërë transferta bankare, vetëm kemi shoqëruar italianin Zummo


/a.m./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Vidhte monopatina, biçikleta dhe shuma parash në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 31 vjeçari (EMRI)

Vidhte monopatina, biçikleta dhe shuma parash në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 31 vjeçari (EMRI)