Patëllxhanë jahni nga zonja Albana

Patëllxhanë jahni

Përbërësit:

  • 1 kg patëllxhanë
  • 2 filxhanë kafeje vaj
  • 2-3 kokrra qepë
  • 3-4 domate mesatare
  • 1 lugë gjelle salcë
  • Kripë, piper
  • Majdanoz

Përgatitja:

Patëllxhanët pasi i pastrojmë i presim në copa të mëdha kubike (nëse janë të hidhur i vendosim në ujë me kripë për 30 minuta). Kaurdisim qepën e grirë imët me vaj ulliri, shtojmë domatet pasi i kemi hequr cipën, ose mund të përdorim salcë domate, shtojmë patëllxhanët, pak ujë, kripë dhe i lëmë mbuluar me kapak sa të ulet vëllimi. Më pas hedhim lëng mishi ose ujë sa të mbulohen dhe e lëmë jahninë të gatuhet në zjarr të ulur. Në fund hedhim majdanozin e grirë hollë. Sipas dëshirës këtij gatimi mund t'i shtojmë dhe hudhra.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane