Patëllxhanë të skuqur me salcë kosi nga zonja Albana

Patëllxhanë të skuqur me salcë kosi

Përbërësit:

 • 2 patëllxhanë të gjerë
 • Miell
 • Galetë
 • Kripë
 • Piper i kuq
 • Piper i zi
 • Turmerik
 • Vaj për skuqje

Për salcën:

 • Kos
 • Majonezë
 • Hudhër
 • Spec i kuq
 • Arra të shtypura
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Presim patëllxhanët përgjysmë. Gjysmat i presim horizontalisht, por jo deri në fund nga skaji i bishtit. I vendosim në ujë të ftohtë dhe më pas i kalojmë në ujë të zier për 10 minuta. I thajmë dhe i kalojmë në miellin që kemi përzier me galetën dhe erëzat. I skuqim në vaj të nxehtë dhe i shoqërojmë me një salcë të përgatitur me kos, majonezë, kripë, hudhër, spec të kuq dhe arra të shtypura.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol