POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Patozi: Nuk jam këtu për Bashën, kam ardhur të respektoj historinë e PD-së

Ish-deputeti i PD-së, Astrit Patozi

Në ceremoninë e 20-vjetorit të vrasjes së Azem Hajdarit, në cermoni mori pjesë edhe ish-deputeti Astrit Patozi. Në një prononcim për mediat, Patozi u shpreh se ardhja e tij në ceremoni nuk kishte asnjë lidhje me Lulzim Bashën por me nderimin e figurës së Hajdarit. 

Ardhja ime nuk ka asnjë lidhje me Lulzim Bashën dhe me partinë personale të tij. Unë kam ardhur sot të respektoj në radhë të parë historinë e Partisë Demokratike dhe historinë e Shqipërisë sepse vepra dhe vdekja e Azem Hajdarit kanë lidhje me historinë moderne të Shqipërisë.

Sot është një ditë për të kujtuar dhe për të reflektuar të gjithë si shqiptarë por mbi të gjitha si demokratë. Unë mendoj se Partia Demokratike 20 vite pas vrasjes së Azem Hajdarit është në periudhën e vetë më të vështirë, ne jemi më keq se përpara 20 vjetësh, jo thjeshtë në numra por mbi të gjitha në frymë dhe atë që po bën opozita dhe atë që përfaqëson sot Partia Demokratike e Lulzim Bashës.

Sepse në atë kohë Partia Demokratike ishte në vështirësi e agrresuar nga kundërshtari politik, i cili kishte realizuar një gjysmë revolucioni për të ardhur në pushtet kurse sot Partia Demokratike është në këtë gjendje për shkak të lidershipit të gabuar dhe për shkak të gafave të rënda dhe keqmenaxhimit të Lulzim Bashës, po edhe lidershipit të tij.

Astrit Patozi

ke.mu.
Komento