PD e Alibeajt dhe koalicioni Meta-Berisha/ Gështenja: 90% e kandidatëve të dalë nga ‘Primaret’, të pranueshëm për ne! Blushi: Në 14 maj, fitore spektakolare

Regjistrimi i PD-së së Alibeajt në zgjedhjet lokale të 14 majit dhe koalicioni Meta-Berisha nën siglën ‘Bashkë Fitojmë’ kanë qenë çështjet që kanë dominuar zhvillimet e fundit në politikën shqiptare.

Lidhur me regjistrimin e PD-së së Alibeajt në zgjedhjet e 14 majit,, deputeti demokrat, Lefter Gështenja i ftuar në emisionin ‘Pa Protokoll’ me gazetaren Andela Ndreu në Report TV, u shpreh se rruga ku palët brenda Partisë Demokratike do të shkonin të ndara në zgjedhjet lokale, është e gabuar. Ai bëri me dije se në gjykimin e tij, 90% e kandidatëve të primareve janë të pranueshëm për të qenë kandidatë të vetëm të PD-së për zgjedhjet lokale.

“Askush nuk do ta dëshironte por edhe deputetë të tjerë nuk e kanë dëshiruar një situatë të tillë ku të hyjmë në zgjedhje me më shumë se një kandidat. Çdo rrugë tjetër e njëanshme nga kushdoqoftë është rrugë e gabuar. Do jetë krejt e pavlerë nëse në 15 maj palët do i drejtojnë gishtin njëra tjetrës për humbjen. Prandaj kemi shtrirë dorën për të bashkëpunuar dhe për të dalë me një kandidat të vetëm në zgjedhje.

Unë dhe kolegët e mi nuk po vëmë në diskutim proceset e ndjekuara në Primare. Diskutimi është i hapur, hajde të ulemi të diskutojmë si të shkojmë me një kandidat. Unë them se 90% e kandidatëve janë në rregull. 10% e kandidatëve, mund të gjenden më të mirë se ta në zona të caktuara”-tha Gështenja.

Nga ana tjetër, sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi u shpreh se grupimi i Alibeajt nuk përfaqëson askënd tjetër përveç individëve që janë pjesë ndërsa theksoi se në zgjedhjet e 14 majit, koalicioni Meta-Berisha do të arrijë fitore spektakolare.

“Do arrijmë një fitore spektakolare në zgjedhjet e 14 majit sepse mbështet kandidatët e shkëlqyer  Ne mbështesim këto kandidatë në mënyrë shumë transparente, të zgjedhur me një proces të paparë më parë. Opozita sot është e bashkuar në këtë koalicion që është një koalicion i hapur ku çdo faktor që mendon se ka elektorat apo votues është i mirëpritur të kontribuojë sepse nuk kemi qëllim tjetër veçse largimin e Ramës.”-tha Blushi.

Në 16 mars, Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve vendosi regjistrimin e Partisë Demokratike në zgjedhje me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn, duke rrëzuar kështu vendimin e kreut të KQZ-së, Ilirjan Celibashi që kërkoi deklaratën e firmosur nga Basha i cili ligjërisht është kryetar i PD-së.

Nga ana tjetër, mbrëmjen e 15 marsit, Berisha dhe Meta dorëzuan në KQZ kërkesën për regjistrimin e koalicionit me siglën ‘Bashkë-Fitojmë’ të kryesuar nga Partia e Lirisë, ku pjesë ishte edhe PBDNJ dhe Partia Demokristiane.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Helmohet politikania e opoziës ruse, testet treguan substancën kancerogjene që konsumoi disa muaj më parë

Helmohet politikania e opoziës ruse, testet treguan substancën kancerogjene që konsumoi disa muaj më parë