PD kërkon përjashtimin me 10 ditë nga Kuvendi për Spiropalin: Përdori gjuhë provokuese dhe fyese ndaj Spahos

Mazhoranca e konsideroi normale seancën e së enjtes krahasuar me kaosin në seancat e shkuara plenare mes rënies së bilbilave, shkuljes së mikrofonave, bllokimit të foltores e vendosjes së audiove zhurmuese. Kështu, grupi parlamentar socialist nuk ka depozituar asnjë kërkesë për përjashtim të deputetëve të opozitës.

Edhe këtë tentativë, socialistët nuk e konsiderojnë përballë bllokimit të mëparshëm të fotltores nga Sali Berisha dhe deputetët e Rithemelimit, disa prej të cilëve janë ende duke kaluar ditët jashtë Kuvendit. 

Por këtë radhë janë demokratët që pas seancës së të enjtes, kanë bërë një kërkesë zyrtare për përjashtimin me 10 ditë të ministres dhe deputetes socialiste Elisa Spiropalit për gjuhë fyese ndaj Edmond Spahos. Firmave për mbledhjen e sekretarit të Etikës dhe marrjen në shqyrtim të kërkesës së opozitës, i është bashkuar edhe Gazmend Bardhi. 

Shkak duket të jetë bërë një ironi që ministrja Spiropali bëri ndaj Edmond Spahos, që nuk ndodhej në seancë për shkak të përjashtimit pas shkuljes së mikrofonit të foltores dhe rënies së bilbilit përreth 6 orëve që ajo seancë zgjati.

“Së pari një minutë heshtje për Edmond Spahon që ra në komisionin e etikës si një revolucionar i vërtetë. Se nuk i kuptoni metaforat po s’kemi ç’bëjmë. Ai ishte pa diskutim më i guximshmi në bilbilfryrëve dhe me më shumë vlerë se ju së bashku dhe do jetë gjithnjë në zemrat tona pas 20 ditësh bashkë me ju në revolucionin e radhës.”- tha Spiropali dje.

Ndërkohë, në një tjetër shkresë, deputeti Gazmend Bardhi i kërkon kryeparlamentares Nikolla të anulojë votimin e ligjeve duke vlerësuar se gjatë procesit të votimit mungonte kuorumi me vetëm 63 deputetë, por më herët gjatë seancës kryetarja e Kuvendit iu përgjigjj se në nisje konfirmuan prezencën 74 deputetë.

Seanca e 23 shkurtit nisi me kërkesën e përsëritur të opozitës që mocionin me debat për McGonigal ta zhvillonin atë ditë, edhe pse kryeministri Rama ishte në Japoni dhe ka caktuar 2 marsin për tu përgjigjur para deputetëve. Për mazhorancën, sjellja e deputetëve në Kuvend, dhe atyre që protestuan të enjten para tij, bëhet për Sali Berishën 2 herë non grata, të vënë përballë presionit të luftës së brendshme në PD dhe betejën për t’i shpëtuar drejtësisë.

Kërkesa e PD për përjashtimin e Elisa Spiropalit

Kërkesa e PD për përjashtimin e Elisa Spiropalit

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • alfred: 24/02/2023 21:27

  Shikoni mor çfarë shkrimi kanë deputetët tek kërkesa ,është për të vënë duart në kokë edhe për këtë element .

  Përgjigju
 • Linda: 24/02/2023 19:21

  Zonja Spiropaali eshte zeri i popullit shqiptare dhe i dha pergjigjen qe meritonte Spahiut.Asnje anetare nga te dyja pjalet e partis demokratike nuk e meritojn te hyje ne parlamentin shqiptare.Nuk duan te punojn duan vetem te shpifin te shajn te sabotojne e tju fryjn birbilave as pagesen qe marin nuk e justifikojn .

  Përgjigju
 • Kasem Gahinji: 24/02/2023 19:08

  Qendrimi i teperuar.Por kur Ke prepara nje lukuni legenesh si deputete,qe nuk e meritojne te jene,te iken mendja .Nuk eshte thjesht shkelje regulloreje,por dhune fizike ndaj deputeteve te maxhorances.Deputeti flet nga vendi,ne mikrofonin e tavolines se tij,sepse foltorja eshte okupuar(dhuna e pare,kufizim me force i te drejtes per te folur).Nuk Moka shkon me bilbil te deputetit i ulur ne karriken e tij,i heq mikrofonin me force,vec fishkellimes me bilbil(dhuna e dyte,dhune fizike).Kjo ben te detyrueshme ndeshkumin penale,Duke patur parasysh shpifjet pa' dogane.Duhet ligj i ri per imunitetin e deputetit.Ndryshe situata do te rendohet.

  Përgjigju
 • Fatosi-kosove: 24/02/2023 13:05

  Nuk e mbeshtet ironizimin e zonjes ndaj kriminelit spaho por nese keta derrputet si vokshi 'baqi e te tjeret qe kan kerkuar prejashtimin e Spiropalit per 10 dite ateher dikush duhet te kerkon qe ket grup derrputetesh duhet prejashtuar per 110 dite secilin, sa per ate spahon por edhe vokshin, baqin, bardhziun salianjin peder e deri te noka e palloka te kryekriminel sali berisha nuk mjaftojne ditet e denimit duhet te denohen me shekuj, kriminelet.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Itali - Shqipëri/ Gjithçka gati, Kombëtarja mbyll përgatitjet për sfidën e parë në Euro 2024 në stadiumin e Dortmundit

Itali - Shqipëri/ Gjithçka gati, Kombëtarja mbyll përgatitjet për sfidën e parë në Euro 2024 në stadiumin e Dortmundit