Strategjia e zgjerimit, PE: Legjislacioni i vendeve kandidate të jetë i ngjashëm me BE! Kritika ndaj Ballkanit të Hapur, s'bazohet në rregullat tona

Strategjia e zgjerimit, PE: Legjislacioni i vendeve kandidate të jetë i ngjashëm me BE! Kritika ndaj Ballkanit të Hapur, s'bazohet në rregullat tona

Foto ilustruese

Tonino Picula, raportuesi i PE për Strategjinë e Re të Zgjerimit, prezantoi Raportin mbi një rekomandim të Parlamentit Evropian për Këshillin, Komisionin dhe Zëvendëspresidentin e Komisionit/ Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në lidhje me të re Strategjia e BE-së për zgjerim në seancën plenare të Parlamentit Evropian.

Gjatë debatit, Tonino Picula theksoi se në situatën e pushtimit rus të Ukrainës, zgjerimi duhet të marrë një vrull të ri, të jetë i parashikueshëm dhe i besueshëm dhe çdo kandidat për anëtarësim duhet të vlerësohet sipas progresit në reformat evropiane, veçanërisht kur bëhet fjalë për sundimi i ligjit, gjyqësori, i cili duhet të jetë i njëjtë si në BE.

Picula tha gjithashtu se në negociatat për përfundimin e kapitullit, vendimet duhet të merren me shumicë të cilësuar të anëtarëve të BE-së, ndërsa për përfundimin përfundimtar të procedurës së anëtarësimit, të gjithë anëtarët e Unionit duhet të bien dakord unanimisht.

Ai shtoi se është e rëndësishme që fondet mbështetëse të BE-së t'u hapen kandidatëve për anëtarësim sapo të plotësojnë kërkesat për disa kapituj të grupimeve dhe jo që këto fonde të jenë në dispozicion vetëm kur ata të bëhen anëtarë të plotë të Unionit.

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, vlerësoi se BE-ja ka bërë progres duke prezantuar një metodologji dhe grupime të reja, kapituj të lidhur kolektivisht, por gjithashtu nënvizoi se për të promovuar zgjerimin, si prioritet gjeopolitik, është e nevojshme që të ketë vullnet politik si nga anëtarët e BE-së ashtu edhe nga vendet në rrugën drejt Bashkimit.

Disa eurodeputetë vlerësuan se negociatat e anëtarësimit me Serbinë duhet të përparojnë vetëm nëse vendi respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe bën përparim të rëndësishëm në reformat në lidhje me BE-në, gjë që thuhet edhe në Rekomandim dhe në disa amendamente që do të votohen nesër.

Rezoluta pasqyron me saktësi momentin e ri për zgjerimin e BE-së, pasi i bën thirrje Këshillit dhe Komisionit të "përparojnë politikën e zgjerimit të BE-së si instrumenti i vetëm më efektiv i BE-së për sigurimin e paqes, prosperitetit dhe vlerave themelore në kontinentin evropian".

Duke marrë parasysh mangësitë e mëparshme të politikës së zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, rezoluta rekomandon BE-në të miratojë një qasje të qartë, të bazuar në merita, në mënyrë që të përmbushë premtimet e saj ndaj partnerëve të saj dhe një mekanizëm që do të pengonte shtetet anëtare të përdorin mosmarrëveshjet dypalëshe. për të penguar procesin e negociatave me vendet kandidate.

Më tej, rezoluta rekomandon njohjen e rëndësisë së forumeve ndërqeveritare siç është Procesi i Berlinit, por edhe të “shprehen rezerva të forta për çdo iniciativë rajonale të bashkëpunimit ekonomik që nuk përfshin të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nuk bazohet në rregullat e BE-së, siç është Open Nisma ballkanike.”

Dihet gjerësisht se mospërputhja e Serbisë me Politikën e Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së nuk shihet në mënyrë të favorshme nga PE, i cili rekomandoi që Këshilli të avanconte negociatat e pranimit me Serbinë vetëm nëse vendi përputhet me politikën e jashtme të BE-së për Rusinë, duke përfshirë sanksionet. Për më tepër, deputetët deklaruan se BE-ja duhet të rishqyrtojë financimin e ofruar për Serbinë “në mënyrë që të sigurojë që të gjitha shpenzimet e BE-së të jenë plotësisht në përputhje me qëllimet dhe interesat strategjike të BE-së”.

Në dritën e diskutimit për arritjen e BE-së nga ana e saj kur bëhet fjalë për procesin e anëtarësimit, rezoluta theksoi se liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të jepet “pa vonesë”. Lidhur me dialogun Beograd-Prishtinë, deputetët u bënë thirrje institucioneve të BE-së që “të rrisin angazhimin konstruktiv të BE-së me autoritetet e Serbisë dhe Kosovës”.

Rezoluta theksoi më tej rëndësinë e fillimit "të vonuar" të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe bëri thirrje për mbështetje për Bosnje dhe Hercegovinën në përmbushjen e 14 kërkesave kryesore të përshkruara nga Këshilli Evropian në qershor 2022, të cilat do t'i mundësonin vendit të t'i jepet statusi i kandidatit.

Malit të Zi, i cili konsiderohet si “furnatori kryesor në procesin e anëtarësimit në BE”, duhet t'i jepen “pikat e mbylljes për kapitujt e negociatave” në mënyrë që të përshpejtohet pranimi i vendit. Rezoluta gjithashtu bëri thirrje që "identiteti multi-etnik të respektohet" i Malit të Zi.

Nisur nga lufta në Ukrainë, Parlamenti Evropian po shqyrton mundësitë e ndryshimeve të vendeve kandidatë në mënyrë që krijohet një ‘rend’ i ri i cili do shmangë tensionet të së njëjtës natyrë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:27
Strategjia e zgjerimit, Meta: Vlerësojmë rezervat ndaj Ballkanit të Hapur, s’bazohet në rregullat e BE

1669120875_Screenshot4.jpg

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta me anë të një reagimi në Facebook ka përshëndetur projektrezolutën e Parlamentit Evropian lidhur me strategjitë e zhvillimit.

Meta shkruan se ashtu sikurse është thënë edhe në PE edhe Partia e Lirisë i bashkohet rezervave për Ballkanin e Hapur, ku sipas tij nuk zbatohen rregullat e BE-së. Hapur|H

“Partia e Lirisë mbështet miratimin e Strategjisë të re për Zgjerimin nga Parlamenti Europian. Ne vlerësojmë rezervat serioze ndaj nismave si Ballkani i Hapur, që siç e kemi theksuar prej kohësh nuk bazohet në rregullat e BE.

Vitalizimi i Procesit të Berlinit është vendimtar për arritje të reja të bashkëpunimit rajonal dhe anëtarësimin në BE të vendeve të Ballkanit Perëndimor.”- shkroi Meta.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

HISTORIKE/ FIFA mesazh të fortë Katarit për të drejtat e grave, Kosta Rika - Gjermani gjykohet nga një femër (VIDEO)

HISTORIKE/ FIFA mesazh të fortë Katarit për të drejtat e grave, Kosta Rika - Gjermani gjykohet nga një femër (VIDEO)