Për herë të parë pas 11 vitesh që nga nisja e luftës në Siri, Assad në Arabinë Saudite për samitin e Ligës Arabe

Për herë të parë pas 11 vitesh që nga nisja e luftës në Siri, Assad në Arabinë Saudite për samitin e Ligës Arabe

Bashar al Assad në Arabinë Saudite

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka mbërritur në qytetin port saudit të Jeddah.  Al-Assad do të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe të premten pasi Siria u rikthye në organizatën rajonale këtë muaj, më shumë se 11 vjet pas pezullimit të saj.

Al-Assad dhe qeveria e tij u shmangën duke filluar nga viti 2011 për shtypjen brutale të protestuesve të opozitës dhe luftën shkatërruese pasuese në Siri.

Por ardhja e presidentit në Arabinë Saudite rajonale të enjten është shembulli i fundit i një përpjekjeje të shumicës së shteteve arabe për të rivendosur tani marrëdhëniet.

Vendi pritës ishte më parë një mbështetës kryesor i grupeve të armatosura të opozitës që kërkuan të rrëzonin al-Asadin gjatë luftës në Siri. Megjithatë, në muajt e fundit, Riadi ka bërë thirrje për dialog për t'i dhënë fund konfliktit, i cili ka vrarë gjysmë milioni njerëz dhe ka zhvendosur gjysmën e popullsisë së Sirisë para luftës.

Trupat e Al-Asad-it kanë marrë kontrollin e pjesës më të madhe të Sirisë, falë aleatëve të tij kryesorë Rusisë dhe Iranit, të cilët ndihmuan në ndryshimin e ekuilibrit të fuqisë në favor të tij.

Marrëdhëniet midis Sirisë dhe Arabisë Saudite kishin qenë të trazuara që kur al-Assad mori detyrën në vitin 2000 pas vdekjes së babait të tij dhe ish-presidentit, Hafez al-Assad. Të dy vendet ndërprenë marrëdhëniet në 2012. Javën e kaluar, ata ranë dakord të rihapin ambasadat e tyre.

Hapat që çojnë në riintegrimin e Sirisë në krahinën arabe nisin që në vitin 2018 kur Emiratet e Bashkuara Arabe rivendosën lidhjet me Damaskun.

Procesi u shpejtua pasi tërmetet vdekjeprurëse goditën Sirinë veriore dhe Turqinë jugore në shkurt, duke shkaktuar një fluks ndihme nga rajoni.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur