Përfaqësuesi i lartë i SHBA letër BE: Liberalizoni vizat për Kosovën

Elliot Engel

SHBA- Kryetar i Komisionit për Punë të Jashtme të SHBA, Elliot Engel i është drejtuar me një letër Bashkimit Europian ku i kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën. Pikërisht, kjo letër i është drejtuar Presidentit të Komisionit të BE-së, Presidentit të Këshillit të BE-së,Donald Tusk dhe 28 krerëve të shteteve anëtarë. 

Engel thekson se "Nëse qytetarët kosovarë trajtohen si çdo vend tjetër i Ballkanit, do të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen, por pamundësia për të dhënë liberalizimin e vizave tregon se BE po vepron me dy standade për popullin e Kosovës."

Ai bën apel që liberalizimin i vizave për Kosovën të bëhet pa vonesa të mëtejshme. Letra i është dërguar krerëve të BE dhe vendeve anëtare në datën 4 tetor.

Letra e Eliot Engel

a.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të pranojnë institucionet shtetërore ulje të pagave si kontribut për situatën e krijuar nga COVID-19?

Komento