Përfundon 'Odiseja' e Unazës së Re, shpallet fituesi për Lotin e parë

TIRANË- Me ofertën e bërë me vlerë 1.77 miliardë lekë, bashkimi i kompanive “Salillari” dhe “Bajrami N” ka arritur të shpallet fitues në tenderin për ndërtimin e Lotit të Parë të Unazës së Re Tiranë. Fondi limit në këtë segment ishte 2.25 miliardë lekë.

Pas një “odiseje”, që nisi me anulimin e tenderit të parë, ku ishte shpallur fitues bashkimi i kompanive “DH Albania” dhe “BibaX”, por rezultoi se ishin falsifikuar dokumentat, gara u rihap. Në të morën “2 T” SHPK & “G.P.G COMPANY”;  “ALB-BUILDING” SHPK & “EUROTEOREMA” SHPK & “LIQENI VII” SHA & “COMMUNICATION PROGRES”;  “CURRI” SHPK + “ALBA KONSTRUKSION” SHPK;  “GENER 2”;  “GJOKA KONSTRUKSION” sha  & “SHANSI INVEST” shpk;  “SALILLARI” SHPK & “BAJRAMI N”; “VEGA” SHPK & “ALKO IMPEX GENERAL CONSTRUCTION” dhe  “VELLEZERIT HYSA” SHPK. 

Gjatë tenderimit, u skualifikuan “2 T” SHPK & “G.P.G COMPANY”; “ALB-BUILDING” SHPK & “EUROTEOREMA” SHPK & “LIQENI VII” SHA & “COMMUNICATION PROGRES” SHPK; “GENER 2” dhe “GJOKA KONSTRUKSION”

Tenderi për “Lotin 1” u hap për herë të tretë më 14 qershor dhe u mbyll më 22 korrik. Në tenderin e dytë nuk u plotësuan kriteret nga asnjë kompani, ndërsa në të tretin u vendos që projekti të ndryshohej nga rrethrrotullim me nënkalime dhe mbikalime, në kryqëzim me nënkalime.

Fillimisht Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) i skualifikoi dy kompanitë Salillari dhe Bajrami N për mungesa në plotësimin e kritereve, por më 23 gusht kompanitë ankimuan vendimin dhe përfundimisht ka qenë Komisioni i Prokurimit Publik që u ka dhënë atyre të drejtë, duke vendosur përfundimisht të japë OK në favor të tyre. Sot është zbardhur edhe vendimi i Komisionit, që zyrtarizon shpalljen e fituesit.

Tanimë, hapet përfundimisht rruga për ndërtimin e këtij loti dhe gjithë Unazës së Re në pjesën e saj perëndimore.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Anjushka: 30/10/2019 15:26

  Skeni pune tjeter ju qe komentoni ?

  Përgjigju
 • flori: 29/10/2019 00:23

  AMAN ,,mbarojeni kete rruge me 8 korsi ,,,se po rrime 1 ore ne trafik,,,dhe filloni rrugen tirane--Shkoder,,,se eshte ne gjendje skandaloze,,,rruge me nje korsi ,,kjo rruge te behet tre me tre korsi me ndarje,,,,me standarte europiane,,,me ura betoni,,,jo metalike,,dhe ne te njejten menyre te behet tirane-sarande,,,por kjo per ngarkesen e larte qe ka te behet 4me 4 korsi me ndarje,,,dhe pastaj mund te arrijme me lehtesi 20 milion turiste ne vit,,,dhe aeroportet ne vlore,korce,,Shkoder,,sarande,,do I jepnin vrull turizmit…..///

  Përgjigju
 • Anja: 28/10/2019 18:04

  Te behet urgjentisht ajorruge, qe na mori shpirtin cdo dite. Aty ka vetem biznese qe kane grabitur pronen e pronarve te ligjshem dhe kerkoj demshperblim. O zot, sa me pare te ndertohet ajo rruge, qe eshte bere gangrene per ne qytetaret e Tiranes

  Përgjigju
 • Qytetar: 28/10/2019 16:48

  Hajde estrade hajde. Shpresojme qe jo vetem ky segment te behet urgjent, por dhe autostrada Tirane - Durres qe eshte shnderruar ne rruge vdekje

  Përgjigju
 • Populli: 28/10/2019 16:15

  Nuk e duam rrugen e unazes ... duam te prishen te gjitha ndertimet qe jan aty te uzurpuar nga maskarenjt qe bllokojn rrugen .. dhe te futen ne burg .. njeher per njeher pret puna e rruges .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë