Përgjimet e Ndrangheta-s, ku përmendet edhe Meta dhe këshilltari i tij Ilir Kulla, SPAK: Të hënën kontaktojmë me autoritetet italiane

Përgjimet e Ndrangheta-s, ku përmendet edhe Meta dhe këshilltari i tij Ilir Kulla, SPAK: Të hënën kontaktojmë me autoritetet italiane

Në përgjimet e publikuara për hetimet e antimafias italiane për grupin mafioz 'Ndrangheta', ku janë përmendur lidhje të saj me politikanë dhe zyrtarë shqiptarë, SPAK shprehet së të hënën do të kontaktojnë me autoritete italiane dhe të shikojmë çfarë lidhje kanë me Shqipërinë. SPAK tha se pas marrjes së plotë të informacionit nga Italia do të vendosi se çfarë rruge do të ndjekë në lidhje me rastin.

SPAK shprehet se hetimi aktualisht po zhvillohet në Itali dhe se për nisjen e një hetimi në Shqipëri do të vendosin pasi të komunikojmë me palën italiane për të parë edhe provat që mund të implikojnë emrat e përmendur gjatë përgjimeve.

Dy ditë me parë policia italiane zhvilloi një megaoperacion ku vuri në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz italian "Ndrangheta". Mediat italiane kanë raportuar se janë ekzekutuar 50 masa ndalimi me akuzën për korrupsion dhe mashtrim në vlerën e 250 milionë eurove. Nga personat e përfshirë në hetime janë edhe dy shqiptarë, Henrik Baci i cili është lënë në arrest shtëpie dhe një vajzë, Odeta Hasaj, e cila është lënë në masën e arrestit 'Detyrim paraqitje'.

Në dosjen e plotë të siguruar nga Report Tv mësohen detaje shumë të forta për lidhje që persona shumë të rëndësishëm në 'Ndrangheta' kishin në Shqipëri, ku u përmend edhe emri i Presidentit i Shqipërisë edhe këshilltarit të tij Ilir Kulla. 'Princi' i Ndranghetas, Antonio Gallo, në një bisedë të tetorit 2018 me ish-zyrtarin e Guardia Di Finanzia-s Ercole D’Alessandro, përmendet me emër Ilir Kulla, këshilltari i Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Madje krerët e grupit mafioz flasin edhe për Presidentin Meta. Në përgjimet e antimafias ky episod nuk është i vetmi ku përmendet kreu i Shtetit, Ilir Meta.  Në përgjimet e publikuara nga Report Tv të dosjes hetimore të prokurorisë italiane pas megaoperacionit nga antimafia italiane ku u hetuan 47 persona si të përfshirë në grupin mafioz italian "Ndrangheta", në një sekuencë të përgjimeve, në bisedën mes Antonio Gallo që njihej edhe me nofkën "Princi" dhe Ercolle D'Alessandro, përmendet edhe 'Presidenti i Shqiptarëve'.

Përgjimet:

Ercole D'Alessandro: Tani që jemi atje, më të vërtetë, më ka telefonuar Kulla... është presidenti.  Ky, Ilir Kulla, Këshilltar i Presidentit te Shqipërisë... Mund të informohesh... Në Itali me Presidentin, mbërrijnë në Romë. Në këto momente po i marr një takim me ke?” Me Cafier De Rahon. Do të takohet me Cafier De Raho. E kupton? Por sinqerisht, të shkosh dhe të punosh për Tomasso Brutton… jo

Ercole D'Alessandro: Së pari, siç ju thashë një ditë më parë, nuk e bëra, nuk erdha tek ju për t'ju kërkuar, por ju erdhët tek unë! dhe unë nëpërmjet BRUTTO! Ju mbështesim, po bëj çfarë duhet të bëj....por nuk dua që të tjerët të dinë se çfarë po bëj ... ju vetëm duhet të dini se çfarë po bëj, sepse nëse një ditë ju prezantoj me Presidentin e Republikës së Shqiptarëve, do ta prezantoj me ju, por nuk do t'ia prezantoj Tommaso Bruttos apo Saverio Bruttos...

Antonio Gallo prej dy vitesh rezulton se ka një biznes në qendër të ish bllokut në Tiranë. Biznesi është GalloAlbania të cilin ‘’Princi’’ e ka në ortakëri me shtetasin shqiptar të datëlindjes 1976 Henrik Baçin, i hetuar nga autoritetet italiane.GalloAlbania rezulton e krijuar më 4 maj 2017 me ortakëri të z. Baçi dhe Antonoi Gallos 50 me 50 % me objekt “Import-Eksport, tregtim me shumice dhe pakice i veshjeve dhe tekstileve te ndryshme, pune profesionale etj." Pikërisht këtë biznes Henrik Baçi rezulton se e ka fituar pasi Saverio Brutto djali i politikanit Kalabrez Tomaso Brutto ja ka dhuruar pas krijimit të aktivitetit në Shqipëri.

Shqiptarja tjetër ndaj të cilës ka një masë sigurie hetim me masën detyrim paraqitje është Odeta Hasaj. Ndër përgjimet e siguruara nga ReportTv në dosjen italiane flitet edhe për rolin e një eurodeputeti që me kontaktet e tij mund të lidh të hetuarit në Shqipëri me një ministër, duke u shprehur se në Shqipëri një ministër mund të korruptohet apo joshet.

Pjesa nga dosja e përgjimeve të 'Ndrangheta-s", ku përmendet Ilir Kulla

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rrena me bisht: 24/01/2021 18:58

  Nuk e besoj kurre nese politikanet e tane botes abuzojne ose vjedhin,vetem keta tanet nuk e kane zanat dhe nuk dine as menyrat si vidhet,mjafton nje dekret italian+shqiptar dhe deklarohen te pafajshem se jane gjynahi zotit,pshesh me kos jane ka han!

  Përgjigju
 • Njoni: 24/01/2021 15:14

  Edhe spak do hetoj, në itali kanë arrestu 50 persona por edhe spak do hetoi, po prisni pak se jan lodh duke hetu shumë, po ju rrini pa merak se do i filloi hetimet spaku, sapo të flasin me italjanët pasta mas të folmes do pijn nga i kafe, po kafja e do i cik raki, rakija e don i cik meze dhe mbasi të mbarojnë gjith këto gjona të lodhshme do pushojnë pak dheeeee ku e kishim muhabetin se harrova, nejse pastaj i fusin i sy gjum. Tung

  Përgjigju
 • Edi: 24/01/2021 13:59

  Kush i jep lejet ne Tiran?hurruet 20% e rames Jo se Ilri dhe salushi me lulushi jane te master jashtqitje jane te gjith

  Përgjigju
 • Niklaxhit: 24/01/2021 13:58

  Ndrangheta nuk flet me Telefon si kto me emra e mbiemra kur kan punen se po te flisnin kshu, do ishin tgjithe mbas diellit. Kto jan te lidhur me ndoi Clan ne Kalabri qe jan pastrues te Ndranghetas dhe nxirret lajmi "Ndrangheta"

  Përgjigju
 • Shqipëria: 24/01/2021 13:57

  Si e keni shit dinjitetin per 2 lekë, a thu se jep leje presidenti i zgjedhur nga Rilindja per gratacela.

  Përgjigju
 • Eduart: 24/01/2021 13:55

  Kush i jep lejet e ndertimit ne Tiran?!Jo se Ilri e lulushi Janë te kulluar se nji hale Janë .Po vetem lejet kush i jep? Mos harroni 20% e rames kür ishte kryetarbashkie.

  Përgjigju
 • One: 24/01/2021 12:52

  Mos levizesh ndonje gur aty se vetem M.. del poshte.

  Përgjigju
 • Eli: 24/01/2021 12:43

  Vetem Meta thua valle?? Po skeni faj, se Meta jep lejet per gradacelat ne tirane???! Meta eshte po aq hajdut e mafjoz por ju skllavet e medias se lire ose permendeni te gjithe ose asnje. Ne krye te listet eshte zdromsi kryetar bashkie dhe çiraku i kryeministrit ne fuqi. Mos u beni si te tjeret te njeanshem. Jepini popullit te verteten e plote, jo gjysem te vertetat se ato jane me keq se genjeshtra.

  Përgjigju
 • Ops: 24/01/2021 12:42

  Lali leja ca thot

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush mendoni se qëndron mbrapa sulmit ndaj Top Channel?×

Lajmi i fundit

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri

'Polonia asnjë rast, kanë portier të mirë', Cikalleshi: Kombëtarja ka hapur një kapitull të ri